Yanosik GT – krótki opis zmaterializowanej aplikacji antyradarowej

Yanosik to polski system, którego celem jest ostrzeganie kierowców o sytuacji na drodze, bazując przy tym na informacjach uzyskanych bezpośrednio od użytkowników. Z Yanosika możemy korzystać na naszym smartfonie (odpowiednia aplikacja dostępna jest dla systemów Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry OS) lub przy pomocy dedykowanego urządzenia, których firma Neptis (twórca Yanosika) ma w swojej ofercie kilka. Jednym z nich jest Yanosik GT, któremu jest poświęcony ten wpis.

Zawartość opakowania

W czarnym, niewielkim kartonowym opakowaniu, znajdziemy - poza samym urządzeniem Yanosik GT - niezbędne do jego funkcjonowania akcesoria: przewód USB oraz niewielki zasilacz podłączany do gniazda zapalniczki samochodu. Dodatkowo w pudełku znajdziemy także rzep, którym możemy przymocować urządzenie do deski rozdzielczej naszego auta, ściereczkę nasączoną alkoholem izopropylowym (do wyczyszczenia miejsca, do którego przykleimy rzep), a także naklejkę (żeby się pochwalić innym użytkownikom dróg, że korzystamy z Yanosika) oraz krótką instrukcję obsługi.

Wygląd i wyposażenie

Yanosik GT wykonany jest z czarnego, przyjemnego w dotyku plastiku. Wymiary urządzenia to 100 mm x 59 mm x 17 mm. Przednią ściankę zajmuje kolorowy ekran o przekątnej 2,4 cala, pod nim znajdziemy trzy dotykowe przyciski do sterowania urządzeniem, natomiast całą lewą stronę frontu zajmuje sześć dużych przycisków służących do zgłaszania zdarzeń na drodze, ich zatwierdzania i odwoływania (szczegóły w dalszej części wpisu). Wszystkie przyciski są podświetlone. Na prawej, bocznej ściance producent umieścił gniazdo micro-USB (służące do zasilania urządzenia), a na ściance tylnej - otwory głośnikowe.

Yanosik GT posiada wbudowany moduł GPS (do zlokalizowania nas), łączność GSM (odbieranie i wysyłanie komunikatów o sytuacji na drodze, automatyczna aktualizacja oprogramowania), głośnik (komunikaty głosowe) oraz baterię (o pojemności 380 mAh, co pozwala przez krótki czas zasilić urządzenie, np. podczas postoju). Kolorowy ekran pokazuje komunikaty w formie graficznej, a także między innymi aktualną godzinę, naszą prędkość, liczbę użytkowników Yanosika online oraz stan łączności z siecią komórkową.

Jak to działa?

Yanosik GT to urządzenie, którego celem jest informowanie nas o sytuacji na drodze, którą się poruszamy (fotoradary, patrole, wypadki itp.). Odpowiednie komunikaty otrzymujemy w formie głosowej i graficznej (na ekranie urządzenia). Odległość, z jakiej zostajemy poinformowani, jest zależna od naszej prędkości - im szybciej się poruszamy, tym z większym wyprzedzeniem otrzymamy powiadomienie.

Włączanie i wyłączanie

Aby uruchomić urządzenie, należy podłączyć je do zasilania. Urządzenie wyłącza się samo, gdy wykryje postój, nie będziemy wciskać żadnych przycisków lub gdy urządzenie straci zasięg GPS. Gdy to nastąpi, ponowne włączenie urządzenia nastąpi po wykryciu ruchu (o ile jesteśmy w zasięgu GPS) lub po wciśnięciu dowolnego przycisku. Yanosika GT możemy także wyłączyć przytrzymując przez kilka sekund przycisk z podświetlonym na czerwono znakiem X (ponowne włączenie nastąpi po wciśnięciu dowolnego przycisku).

Ustawienia

Pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski służące do zmiany ustawień urządzenia. Symbole wyświetlane na dolnej części ekranie nad przyciskami informują nas, co w danym momencie możemy zrobić wybranym przyciskiem (tuż nad przyciskami). Co więc możemy zmienić?


 1. Przyciszyć lub podgłośnić urządzenie - 6 możliwych poziomów głośności.
 2. Przełączyć tryb wyświetlania na dzienny (jaśniejszy) lub nocny (przyciemniony).
 3. Wejść do ustawień dodatkowych, gdzie:

  • włączymy/wyłączymy automatyczny tryb dzień/noc,
  • włączymy/wyłączymy informacje o wypadkach, pracach drogowych i zatrzymanych pojazdach,
  • sprawdzimy informacje o systemie (kod autoryzacji, IMEI, SW),
  • włączymy/wyłączymy tryb motocykl.

Ostrzeżenia

Gdy zbliżymy się do miejsca zdarzenia, Yanosik GT poinformuje nas o tym fakcie komunikatem głosowym oraz pokaże odpowiednią informację w formie graficznej na ekranie (ze wskazaniem odległości i kierunku do miejsca zdarzenia). Każde ostrzeżenie możemy potwierdzić lub odwołać, przyciskając odpowiedni przycisk.

Jeśli miniemy po drodze zdarzenie, które nie jest jeszcze "znane" Yanosikowi, możemy je zgłosić, używając w tym celu jednego z czterech dedykowanych przycisków (opis przycisków na obrazku powyżej). Możemy dzięki nim zgłosić:


 1. kontrolę prędkości (tzw. "suszarki" i fotoradary przenośne),
 2. nieoznakowany patrol - po wciśnięciu tego przycisku musimy doprecyzować zgłoszenie, podając rodzaj pojazdu, opcje do wyboru:

  • opel,
  • ford,
  • peugeot,
  • renault,
  • alfa romeo,
  • motocykl,
  • inny,
  • swój wybór zatwierdzamy przyciskiem "Potwierdź zgłoszenie",

 3. kontrolę Inspekcji Transportu Drogowego,
 4. zagrożenie, które możemy doprecyzować (ale nie musimy):

  • wypadek,
  • zatrzymany pojazd,
  • prace drogowe.

Każde zgłoszenie możemy od razu anulować (jeśli na przykład naciśniemy zły przycisk zgłoszenia), naciskając przycisk ze znakiem X.

Nie ma nawigacji

W przeciwieństwie do aplikacji Yanosik oraz urządzenia Yanosik DVR, Yanosik GT nie posiada nawigacji. Służy on wyłącznie do odbierania i wysyłania komunikatów dotyczących zdarzeń drogowych (co robi dobrze, dzięki dużej liczbie użytkowników Yanosika).

Koszty

Korzystanie z aplikacji Yanosik na smartfonie jest teoretycznie darmowe, w praktyce jednak musimy mieć ciągłą łączność z serwerem, aby na bieżąco odbierać komunikaty, zatem musimy się liczyć z tym, że nasz operator doliczy nam do rachunku opłatę za odbieranie i wysyłanie danych (chyba, ze posiadamy odpowiedni pakiet danych). W przypadku Yanosika GT także korzystamy z transmisji danych przez sieć komórkową, co jest dodatkowo płatne - obecnie 99 zł za rok (przedłużenia transmisji danych dokonujemy przez stronę WWW ). Tuż po zakupie urządzenie musimy też aktywować, co możemy zrobić wysyłając SMS o odpowiedniej treści (zawierający numer urządzenia - znaleźć go można na opakowaniu i na samym urządzeniu - oraz nasz adres e-mail) pod numer 510 692 959.

Koszt zakupu samego urządzenia to obecnie 399 zł.

Podsumowanie

Yanosik GT to urządzenie, które poinformuje nas o zdarzeniach drogowych, zanim do niego dotrzemy. Może nam to pozwolić uniknąć wielu niemiłych doświadczeń (choćby płacenia dotkliwych mandatów). Choć to samo, a nawet więcej (nawigacja) możemy uzyskać dzięki odpowiedniej aplikacji w naszym smartfonie, korzystanie z Yanosika GT sprawia, że smartfon mamy wolny i możemy z niego korzystać w inny sposób (oczywiście pamiętając o tym, że kierowca w czasie jazdy nie powinien się nim bawić).
Samo urządzenie Yanosik GT jest zbudowane solidnie, jest wyprodukowane w Polsce (co dla wielu już jest ogromną zaletą), do tego - wg posiadanych przeze mnie informacji - cieszy się w naszym kraju dobrą opinią. Ponadto, jak zapewnia producent, używanie Yanosika GT jest legalne w świetle obowiązującego w Polsce prawa (gdyż nie zakłóca i nie informuje o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego).