Nadchodzi Adobe Lightroom 5 — już można pobrać pierwszą betę

Nadchodzi Adobe Lightroom 5 — już można pobrać pierwszą betę

16.04.2013 14:30

Firma Adobe udostępniła już darmową wersję beta nadchodzącego Lightroom 5 — kolejnej inkarnacji cenionej przez fotografów „cyfrowej ciemni”. Odnośniki do programu dla Windows i OS X można znaleźć w naszej bazie programów, trzeba jednak mieć na uwadze, że Adobe wymaga zalogowania się na swojej stronie przed pobraniem. Beta Lightroom 5 działa niezależnie od innych zainstalowanych na komputerze wersji i będzie aktywna do wydania stabilnej wersji programu, czyli do czerwca tego roku.

W kolejnej wersji Lightroom nie będzie trzeba zabierać ze sobą całej kolekcji zdjęć. Dzięki „inteligentnym podglądom” (2540-pikselowe, stratne kopie w formacie DNG) będzie można komfortowo pracować z mniejszymi kopiami zdjęć, które nie tracą tylu danych, co używane w poprzednich wersjach JPEG. Metadane edycji zostaną zsynchronizowane z oryginałami później. Inteligentne kopie zostaną w bibliotece nawet jeśli oryginały przeniesione zostaną na zewnętrzny dysk i program poinformuje, czy mamy obecnie dostęp również do oryginału. Oszczędność miejsca na dysku jest ogromna — zamiast mających kilkanaście MB RAW-ów przechowujemy jedynie 1,4 MB kopię.

W Lightroom 5 znajdzie się także podobny do „łatki” w Photoshopie pędzel do retuszu. Dzięki temu przy obróbce fotografii nie będziemy już ograniczeni do możliwości „kółka”, ale będziemy mogli usuwać obiekty „zamalowując” je pędzlem, a następnie wybierając źródło, którym zostanie wypełniony dany obszar, co doskonale widać na filmie. Aby przyspieszyć pracę, można skorzystać z możliwości „łatania” kilku obszarów na raz. Dzięki trybowi wizualizacji plamek nie ma ryzyka, że przegapimy wady zdjęcia, które nie są dobrze widoczne na zwykłym podglądzie.

Lightroom 5 beta: Advanced Healing Brush

Kolejną nowością jest filtr kołowy — nowe narzędzie, które pozwala nałożyć niektóre lub wszystkie efekty na dowolny, okrągły lub eliptyczny obszar. Pozwala to osiągnąć ciekawe efekty — nie tylko winiety — niewielkim nakładem pracy. Sposób operowania tym filtrem z pewnością wyda się znajomy osobom, które korzystają ze Snapseeda na tablecie.

Lightroom 5 beta: Radial Filter

Prawdopodobnie najciekawszą opcją jest zaawansowana korekta perspektywy, znana to jako Upright. Narzędzie znajduje się w panelu z ustawieniami korekcji obiektywu. Upright sam znajdzie poziom horyzontu, wyprostuje obiekty zakrzywione przez perspektywę lub sprawi, że wszystkie linie pionowe będą naprawdę pionowe, a poziome rzeczywiście poziome. Jednak aby samemu zdecydować, które linie mają być równoległe, najlepiej skorzystać z Photoshopa CS6.

Lightroom 5 beta: Upright

Adobe zaznacza, że Lightroom 5 Beta 1 może pobrać i testować każdy, kto ma połączenie z Internetem i odpowiedni komputer, bez względu na to, czy wcześniej posiadał lub testował którąś wersję tego programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)