Nexus 9 pojawi się w połowie października, Android L na początku listopada

Strona głównaNexus 9 pojawi się w połowie października, Android L na początku listopada
25.09.2014 09:46
Nexus 9 pojawi się w połowie października, Android L na początku listopada
Redakcja
Redakcja

Jesień zapowiada się bardzo ciekawie, a wszystko za sprawą premiery nowych urządzeń z serii Nexus, a także Androida L, jaki pod wieloma względami ma być dosyć przełomowy. Jak donosi serwis Android Authority, nowy tablet Nexus 9 tworzony przez firmę HTC miałby zostać zaprezentowany 15 lub 16 października. Sam system pojawi się w ramach aktualizacji OTA dwa tygodnie później. Pewną tajemnicą jest natomiast nowy smartfon z serii Nexus, o którym jak do tej pory niewiele wiadomo.

350126104427849665

Najnowszy tablet ma być godnym następcą co prawda udanego, lecz średnio przyjętego Nexusa 7. Będzie on posiadał ekran o wielkości 9” i rozdzielczości 2048 x 1440 pikseli. Urządzenie ma oferować bardzo duży zapas mocy dzięki zastosowaniu co prawda dwurdzeniowego, ale za to 64-bitowego procesora NVIDIA Tegra K1 o taktowaniu 3 GHz. Według dotychczasowych testów, układ ten jest o wiele szybszy niż wiele procesorów czterordzeniowych z wysokiej półki. Do tego otrzymamy 2 GB pamięci RAM, oraz opcjonalną łączność LTE. Urządzenie będzie posiadać 16 lub 32 GB pamięci wewnętrznej, co przy tradycyjnym już u Google braku złącza karty microSD, dla niektórych może je dyskwalifikować w trakcie wyboru tabletu. Obudowa urządzenia będzie aluminiowa, bardzo cienka i wyposażona w 2 aparaty (8 Mpix i 3 Mpix).

Również na temat nowej wersji Androida wiemy na chwilę obecną całkiem sporo. System ten, choć pojawi się na wspomnianym tablecie, do innych sprzętów trafić ma dopiero od 1 listopada. Skąd to opóźnienie? Najprawdopodobniej chodzi o czas na samo dostarczenie nowych tabletów do sklepów, a także ostatnie szlify w aktualizacji. Zmiany w systemie będą duże: znacznie zmieni się interfejs, który w ramach ujednolicenia wszystkich usług Google będzie korzystał z założeń Material Design. Użytkownicy otrzymają ponadto sporo nowych funkcji jak np. opcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii. Choć wielu producentów w swoich nakładkach dodaje tego typu mechanizmy, nareszcie skorzystać z nich będą mogli także posiadacze urządzeń z czystym Androidem np. z całej serii Nexus.

350126104428046273

Firma Google zdecydowała się na znaczne poszerzenie funkcji związanych z wykonywaniem zdjęć, w efekcie mamy otrzymać np. obsługę formatu RAW. Innym atutem będzie elastyczny system kont, wprowadzający także do smartfonów możliwość stworzenia zupełnie odrębnych użytkowników ze swoimi aplikacjami lub ograniczeniami. Nowy Android ma być ponadto znacznie szybszy i działać sprawnie również na urządzeniach o gorszej specyfikacji sprzętowej. W nowej odsłonie domyślnie włączona będzie ART, nowe środowisko uruchomieniowe aplikacji. Zastąpi ono używanego do tej pory Dalvika. Zwiększony poziom bezpieczeństwa ma z kolei zaoferować szyfrowanie, realizowane w lepszy niż do tej pory sposób i uniemożliwiające np. policji odczytanie danych użytkownika z urządzenia .

Tajemnicą pozostaje nowy telefon z serii Nexus, który miałoby się zajmować LG. Na ten temat niewiele wiadomo, oprócz tego, że może on bazować na LG G3 i zbliżać się do granicy 6”, a więc byłby to raczej fablet, aniżeli choćby duży smartfon. Czy aktualne urządzenia otrzymają aktualizację do Androida L? Większość smartfonów i tabletów zapewne nie. Firma HTC już jakiś czas temu zapowiedziała, że w swoich istotnych modelach dokona aktualizacji w przeciągu 90 dni od premiery systemu. Nieznane są również losy Nexusa 4, wydawane do tej pory obrazy systemu dla tego urządzenia skłaniają ku myśleniu, że otrzyma on oficjalne wsparcie ze strony Google.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)