Nie ma czegoś takiego, jak czysty tekst. Ataki IDN

Nie ma czegoś takiego, jak czysty tekst. Ataki IDN

Ataki IDN (fot. Никита Сажин, Pixabay)
Ataki IDN (fot. Никита Сажин, Pixabay)
Kamil J. Dudek
22.04.2020 21:06

Nie trzeba było wiele czasu, by możliwość rejestrowania domen z symbolami Unicode i brak regulacji bezpieczeństwa doprowadziły do zalewu rejestracji domen z homograficznymi literami. Pojawiły się adresy wyglądające jak Microsoft, Ebay, Amazon i PayPal, w praktyce korzystające z cyrylicy dla znaków wyglądających tak samo w obu alfabetach. Skala problemu nie była drastycznie duża, ale zakładano wzrost popularności oszustw opartych o IDN i homografy, więc rozpoczęto wprowadzanie zabezpieczeń i mitygacji. Odbywają się one po stronie klienta (przeglądarek internetowych) oraz opiekunów top-domen DNS (registrars).

Dzisiejsze przeglądarki internetowe wyświetlają na pasku adresu URL-e z wykorzystaniem Unicode'u, ale tylko wtedy, gdy adres wykorzystuje zbiory znaków należące do kategorii bez homografów. Dlatego domena ノoヮoノ.みんな będzie wyświetlana jako ノoヮoノ.みんな, a nie xn--oo-7j4ac2n.xn--q9jyb4c, ponieważ katakana i alfabet łaciński nie mają homografów. Gdybym jednak zdecydował się zastąpić jedno "o" symbolem "о" z cyrylicy, adres (jeżeli udałoby mi się go zarejestrować) byłby już wyświetlany jako xn--o-1tb6335aca2n.xn--q9jyb4c, aby zapewnić prezentację domeny za pomocą symboli z jednego alfabetu.

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж З з И и Й йК к Л л М м Н н О о П п Р р С с Т т У у Ф фХ х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я А а Ә ә Б б В в Г г Һ һ Д д Е е Ж ж Җ җ З зИ и Й й К к Л л М м Н н Ң ң О о Ө ө П п Р рС с Т т У у Ү ү Х х Ц ц Ч ч Ш ш Ь ь Э э Ю ю

Ѥ Ѧ Ѩ Ѫ Ѭ Ѯ Ѱ Ѳ Ѵ Ҁ !Zabezpieczenia opiekunów domenRejestratorzy domen także wprowadzili ograniczenia dotyczące zakupu domen IDN. Operator Dynadot poinformuje użytkownika chcącego mieszać alfabety, że "zgłaszana domena nie musi korzystać z takich znaków, proszę użyć zwykłego alfabetu". Próba rejestracji domeny "d𝒐breprogramy.pl" zakończy się więc niepowodzeniem. Operator Gandi miewa częste problemy z rozkładaniem zgłaszanych adresów na poprawny punycode, ale problem ten dotyczy tylko kreatora. Rzeczywiste operacje DNS są już pilnowane w porządny sposób. Poza kontrolą homografów, zachodzi też odpytywanie właścicieli TLD o preferencje alfabetyczne.

Dynadot się broni
Dynadot się broni

Dla przykładu: Litery y oraz γ nie są ściśle homografami, są do siebie jedynie bardzo podobne. Rejestracja domeny "dobreprogramγ.pl" w Gandi i Dynadot jest więc (teoretycznie) możliwa, a kreator zaproponuje też alternatywne TLD (jak .online, .flowers, .tech i tak dalej). Jednakże, operatorzy top-domen zostają odpytani pod kątem dopuszczania mieszanych alfabetów. W ten sposób możemy się dowiedzieć, że:

gTLD .page zakazuje używania mieszanych alfabetów gTLD .info automatycznie rzutuje znaki z innych alfabetów na odpowiedniki łacińskie. γ zmienia się więc w gTLD gTLD .online prosi o wybór konkretnego alfabetu, po czym odrzuca każdy dokonany wybór ccTLD .pl (NASK) informuje, że każda domena z mieszanymi alfabetami jest "zajęta", za dowód przedstawiając pusty wpis WHOIS, efektywnie ogłaszając więc "nie da się" gTLD .ninja nie stosuje ograniczeń i kupienie "dobreprogramγ.ninja" jest możliwe, gdy ma się kilka euro wolnych środków. Punycode takiego adresu to "xn--dobreprogram-tyi.ninja"

Wiele formularzy odrzuca domeny IDN, przez co nie mogę użyć swojego adresu e-mail (fot. Kamil Dudek)
Wiele formularzy odrzuca domeny IDN, przez co nie mogę użyć swojego adresu e-mail (fot. Kamil Dudek)

Wciąż udoskonalany atak

Coraz trudniej znaleźć operatorów pozwalających na kupowanie u nich podejrzanych domen, a zarządcy TLD także wprowadzili blokady techniczne mające przed tym ustrzec. Jednak mimo tych ograniczeń, nie wszystkie problematyczne znaki zostały skutecznie wykluczone. Nie dalej, jak miesiąc temu Matt Hamilton z Soluble [url=]informował[/url], że choć mieszanie alfabetów jest już niewykonalne, możliwe jest stosowanie znaków nienależących technicznie do żadnego językowego alfabetu. Amazon, Google i Verisign przegapiły bowiem homoglify z palety Międzynarodowego Alfabetu Fonetycznego. Dostępność takich adresów, jak ɡmɑil.com i pɑypɑɩ.com była zdecydowanie groźnym przeoczeniem.

Gandi pokazuje mechanizmy bezpieczeństwa
Gandi pokazuje mechanizmy bezpieczeństwa

Wskutek owego przeoczenia, możliwe było rejestrowanie domen o naprawdę homograficznych symbolach, także u respektowanych operatorów. Luka ta została załatana. Ale to jeden z wielu przykładów na to, że nadmiar wygody, oferowany przez UTF-8, może serwować sporą dawkę problemów technicznych. Unicode potrafi stanowić zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko w ramach przepełnień bufora w kodowaniu wielobajtowym, ale także właśnie w ramach domen IDN. Nawet, gdy wydawało się już, że ryzyko ataków homograficznych zostało już zażegnane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)