Nie masz 16 lat? W Europie na Facebooka nie wejdziesz! (Aktualizacja)

Nie masz 16 lat? W Europie na Facebooka nie wejdziesz! (Aktualizacja)

Nie masz 16 lat? W Europie na Facebooka nie wejdziesz! (Aktualizacja)
Łukasz Maślanka
15.12.2015 15:25, aktualizacja: 17.12.2015 13:52

Parlament Europejski szykuje przepisy, przez które osoby poniżej 16. roku życia mogą stracić dostęp do Facebooka, Instagrama, Snapchata i wielu innych popularnych usług internetowych. Jedynym ratunkiem będzie zgoda rodziców.

Instytucje Unii Europejskiej od blisko czterech lat pracują nad zmianą przepisów, które regulują ochronę danych osobowych obywateli Europy. Głosowanie nad nimi w Parlamencie Europejskim ma się odbyć 15 grudnia. W ostatniej chwili do projektu uchwały PE w tej sprawie złożono poprawkę, na mocy której dzieci poniżej 16. roku życia nie będą mogły korzystać z wielu usług internetowych bez wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Firmy internetowe zaś nie będą mogły zbierać danych o takich użytkownikach.

Nowe przepisy mają objąć wszystkie obecne w Europie usługi internetowe, które przetwarzają dane użytkownika i wykorzystują je do profilowania. Chodzi więc zarówno o Facebooka, Facebook Messengera, Instagram, Snapchata i WhatsApp, ale też o wyszukiwarki internetowe oraz pocztę elektroniczną.

Jeśli Parlament Europejski przyjmie uchwałę o nowych zasadach ochrony danych osobowych w Europie, kraje członkowskie będą musiały wdrożyć ją do rodzimych przepisów w ciągu dwóch lat od głosowania.

Obraz

Szykowane przez Unię Europejską przepisy mogą mocno skomplikować życie amerykańskim dostawcom usług internetowych, którzy są obecni na rynkach Starego Kontynentu i z powodzeniem przyciągają młodzież do swoich produktów. Dotychczas zarówno w USA, jak w Europie dolną granicą wieku pozwalającą m.in. na zakładanie konta na Facebooku był wiek 13 lat. Przepisy europejskie mogą znacznie różnić się od obowiązujących w Stanach Zjednoczonych.

Nie jest też pewne, w jaki sposób serwisy internetowe mają sprawdzać wiek użytkowników i prosić rodziców lub opiekunów o zgodę na założenie konta, by było to wiarygodne. Niektóre usługi sieciowe wymagają np. podania danych karty kredytowej, ale trudno oczekiwać posiadania jej od dzieci. Młodzież nie posiada dowodów osobistych, a często też paszportów. Wygląda więc na to, że egzekwowanie przepisów przyjętych przez Parlament Europejski wcale nie będzie łatwe.

Aktualizacja: Parlament Europejski głosował za przyjęciem nowych przepisów

We wtorek (15 grudnia br.) w Parlamencie Europejskim zagłosowano za wprowadzeniem do prawa UE nowych zasad ochrony danych osobowych. Szersze omówienie nowych regulacji znajdziecie tutaj. Podstawowym celem nowych przepisów unijnych ma być dostosowanie UE do wymogów cyfrowej rzeczywistości. Dlatego PE przyjął przepisy, które poprawią dostęp do informacji o tym, jak nasze dane są przetwarzane i czy doszło do sytuacji, w której dostęp do nich mieli np. hakerzy. Przyjęto też ogólnoeuropejskie prawo do bycia zapomnianym w internecie. Europejczykom zagwarantowano też prawo do łatwiejszego przenoszenia danych osobowych między serwisami internetowymi.

Warto podkreślić, że europosłowie poparli pomysł podwyższenia limitu wieku, który pozwoli Europejczykom korzystać m.in. z Facebooka lub ze Snapchata.

Parlament Europejski zdecydował, że dostęp do serwisów internetowych zbierających i przetwarzających dane użytkowników powinien być możliwy po ukończeniu 16. roku życia. Nie jest to jednak zasada sztywna. Państwa Unii Europejskiej dostały swobodę w ustalaniu własnego limitu wiekowego, ale nie niższego niż ukończenie 13 lat. Zmiany muszą zostać wcielone w życie w ciągu dwóch lat.

Rząd w Polsce będzie mógł zatem przyjąć, że w naszym kraju Facebook, Snapchat lub Instagram będzie dostępny dla dzieci, które skończyły 14 lat.

Europosłowie przyjęli też przepisy, w myśl których firmy niestosujące się do nowego prawa UE o ochronie danych osobowych będą karane finansowo do kwoty wynoszącej 4 proc. rocznego dochodu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)