Nie trzeba tego zazdrościć Linuksowi: Windows doczekało się oficjalnego menedżera pakietów OneGet

Nie trzeba tego zazdrościć Linuksowi: Windows doczekało się oficjalnego menedżera pakietów OneGet

28.10.2014 09:21, aktualizacja: 28.10.2014 10:54

Jakkolwiek mało spektakularną była premiera Windows 10Technical Preview, w jej trakcie zwrócono uwagę przyszłychużytkowników na kwestię niespodziewaną. Microsoft pochwalił sięulepszeniem klasycznej konsoli tekstowej, dodaniem do niej obsługikopiowania i wklejania przez klawiszowe skróty – jak na Linuksie.Kolejne tygodnie przynoszą kolejne nowości w Windows 10. Ostatnia znich to menedżer pakietów – taki jak w Linuksie.

Zarządzanie instalacją i aktualizacją oprogramowania na Windowsod samego początku było trudnym dozautomatyzowania procesem. Przygotowanie środowiska pracy na nowejinstalacji Windows to w większości wypadków mozolny proceswyszukiwania instalatorów, pobierania ich przez przeglądarkę,klikania ikon, klikania Dalej, Dalej, Dalej... nierzadko ztowarzyszącymi temu obowiązkowymi restartami. Daleko było temu dopotęgi linuksowych menedżerów pakietów, takich jak apt czy yum,za pomocą których jednym poleceniem można było zaktualizowaćcały system, czy zainstalować program ze wszystkimi jegozależnościami.

Obraz

W najnowszej testowej kompilacji Windows Technical Previewdebiutuje oficjalny menedżer pakietów dla powłoki PowerShell.Nazywa się OneGet, i z tego co widać, można z nim zrobić wszystkoto, czego od menedżera pakietów się oczekuje – instalować ideinstalować oprogramowanie, pobierać kod źródłowy i zarządzaćrepozytoriami.

O OneGet Microsoft dał znać jednak znacznie wcześniej. Wkwietniu programista firmy Garret Serack informowałna łamach bloga poświęconego Open Source w Microsofcie o swoich pracachnad menedżerem pakietów. Miał on sprawić, że znajdywanie, instalacjai inwentaryzacja oprogramowania w Windows będzie działała poprzezwspólny zbiór komend PowerShella, a docelowo otrzyma wspólne API,z którego będą mogły korzystać wizualne menedżery. Conajistotniejsze, Serack nie wynajdywał koła od nowa – wykorzystałistniejący już format pakietów alternatywnego menedżeraChocolatey. Zaprezentowany właśnie OneGet może korzystać zpakietów Chocolatey, anawet z oficjalnego repozytorium, zawierającego już ponad 2300pakietów.

OneGet działa nie tylko w najnowszym Windows 10. Jest teżczęścią przeznaczonego dla profesjonalistów środowiska WindowsManagement Framework 5.0, które można pobrać dla Windows 8.1Pro i Enterprise oraz Windows Servera 2012 R2. Po jego zainstalowaniumożna już w PowerShellu znaleźć Firefoksa za pomocą poleceniaFind-Package -Name Firefox, a potem zainstalować go poleceniemInstall-Package Firefox.

Nie wiemy jeszcze, co Microsoft będzie z OneGet zamierzał zrobićdocelowo, jaką rolę odegra w systemie, który ma przecież jużbardziej zorientowany na masowego użytkownika sklep zoprogramowaniem. Nie wiadomo, czy będziemy mogli w ten sposóbinstalować własnościowe oprogramowanie firm trzecich, tak bykiedyś móc w Windows z konsoli wpisać Install-Package Photoshop.Jeśli jednak format pakietów choco stanie się standardem,producenci oprogramowania nie będą mogli tego zignorować.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)