Nie tylko bash. Unity, czyli pulpit Ubuntu, działa już na Windowsie 10

Nie tylko bash. Unity, czyli pulpit Ubuntu, działa już na Windowsie 10

Nie tylko bash. Unity, czyli pulpit Ubuntu, działa już na Windowsie 10
11.07.2016 10:08

Jak pewnie dobrze wiecie, planowana na sierpień wielkaaktualizacja Windowsa 10 przyniesie m.in. możliwość uruchamianiaoprogramowania na Ubuntu. Nie można tu mówić o Linuksie, ponieważfirma Canonical przeniosła jedynie to co mogła z przestrzeniużytkownika Ubuntu na coś, co emuluje interfejsy programowaniaLinuksa – tzw. Windows Subsystem for Linux. Jego możliwości dotej pory ograniczałysię do uruchamiania konsolowych narzędzi pod powłoką bash,ale kolejne kompilacje systemu Microsoftu pozwalają już na więcej.Obecnie można już uruchomić w ten sposób cały pulpit Unity.

Na łamach Githuba użytkownik Guerra24 pochwalił sięuruchomieniem niemal całego środowiska Unity wewnątrz WindowsSubsystem for Linux. Do idealnego działania jeszcze trochę brakuje,są problemy z szyną dbus, wydajność też nie oszałamia – aleto bardzo ciekawy dowód możliwości wbudowanej w jądro Windowsawarstwy translacji obcego API.

Unity z Firefoksem na Windowsie 10
Unity z Firefoksem na Windowsie 10

Tak naprawdę Unity uruchomiono za pomocą pewnej sztuczki.Środowiska graficzne Linuksa by działać potrzebują serweragrafiki, a póki co uruchomienie domyślnego X.org w kontenerze naWindowsie jest niemożliwe. Wykorzystano więc natywny windowsowy serwer grafiki X,zgodny z uniksowym protokołem X11 o nazwie VcXsrv. Powstał on zeźródeł xorg, ale został skompilowany z wykorzystaniem VisualC++2012 Express Edition i jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkichtych, którzy chcą w Windowsie uruchamiać oprogramowanie zuniksowych okienek.

Oprócz VcXsrv konieczne jest zainstalowanie konfiguratora Compizai launchera Xlaunch, włączenie wtyczki Unity i zmiana domyślnejkonfiguracji – ale po tych pracach wstępnych można już swobodnieuruchomić domyślny pulpit Ubuntu 14.04 LTS, a w nim np. Firefoksa.Szczegółowe informacje, krok po kroku, znajdziecie wewpisie Guerry24.

Udało się uruchomić też Xfce4, choć z problemami
Udało się uruchomić też Xfce4, choć z problemami

Wygląda na to więc, że krótka póki co lista linuksowychprogramów działających w Windows Subsystem for Linux dopremiery Windows 10 Anniversary Edition znacznie się rozszerzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)