Nie tylko iPhone: jak sprawdzić kondycję baterii na Androidzie?

Nie tylko iPhone: jak sprawdzić kondycję baterii na Androidzie?

Nie tylko iPhone: jak sprawdzić kondycję baterii na Androidzie?
03.01.2018 15:18

Apple zaliczyło dużą wpadkę z akumulatorami – firma przyznała się do spowalniania starszych iPhone’ów, w których baterie ze względu na stan zużycia, powinny zostać wymienione. Po medialnym szumie, zapowiedziany został program, w ramach którego koszt wymiany akumulatora będzie niższy, a iOS dostanie w aktualizacji informacje o stanie akumulatora. Czołowi producenci smartfonów z Androidem postanowili wykorzystać obecną sytuację Apple, ogłaszając, że oni takich praktyk nigdy nie stosowali i stosować nie będą.

Nawet jeśli faktycznie pozostali producenci nie spowalniają swoich urządzeń, to i tak stosowane w smartfonach z Androidem akumulatory ulegają zużyciu. Z czasem coraz częściej musimy sięgać po ładowarkę, dochodząc do wniosku, że najwyższy czas na wymianę akumulatora. W celu sprawdzenia zdrowia baterii można sięgnąć po odpowiednie aplikacje. Należy jednak pamiętać, że mówimy o oszacowaniu wyniku, nie o podaniu konkretnych danych. Dodatkowo pełnię możliwości często możemy otrzymać wyłącznie na smartfonie z rootem.

Sięgnij po prostą aplikacje

Aby sprawdzić dowiedzieć sie, czy bateria Twojego smartfonu z Androidem jest w dobrej kondycji, warto zainstalować aplikację Battery Info. Wyświetla ona informacje o aktualnym poziomie naładowania, napięciu i temperaturze baterii oraz jej stan zdrowia. W ostatnim punkcie nie otrzymujemy szczegółowych informacji, a wyłącznie podany jest słownie jest stan – dobry lub zły. [img=Screenshot_20180102-133146]Warto zwrócić uwagę na to, że uszkodzony czy mocniej zużyty akumulator może bowiem pracować w wyższej temperaturze. Aplikacja umożliwia ponadto wyświetlenie danych o aktualnym stanie baterii na pasku powiadomień. Przydatna opcja, jeśli potrzebujemy szybkiego dostępu do informacji o poziomie naładowania, temperaturze i napięciu.

Oszacuj aplikacją rzeczywistą pojemność

Dla zdobycia bardziej szczegółowych danych, lepszym wyborem będzie AccuBattery. Na podstawie kolejnych cykli rozładowania i naładowania, aplikacja oszacuje przybliżoną pojemność. Należy podczas konfiguracji wprowadzić pojemność akumulatora podaną przez producenta, a później przynajmniej 2-3 razy rozładować i naładować smartfon, by otrzymać przybliżone wyniki.

AccuBattery oprócz podania Zdrowia baterii, wyświetla także Zużycie baterii, czyli liczbę cykli ładowania. Niestety, nie są to cykle od pierwszego uruchamiania smartfonu, ale od momentu zainstalowania aplikacji.

Obraz

Aplikacja umożliwia również wyświetlanie bardziej szczegółowych danych na pasku powiadomień. Daje dostęp do takich informacji jak: średni czas ładowania, temperatura i napięcie. Dodatkowo możemy ustalić alert (dźwięk i wibracje) o osiągnięciu określonego poziomu naładowania. W aplikacji sprawdzimy jeszcze, które aplikacje najbardziej drenują akumulator.

Sprawdź smartfon przed wydaniem werdyktu

Krótszy czas działania nie musi wynikać tylko ze zużytego akumulatora. Na czas pracy ma wpływ wiele czynników, w tym ustawiony poziom jasności wyświetlacza, sposób wykorzystywania urządzenia, a także zainstalowane aplikacje. W związki z tym, przed zrzuceniem winny na akumulator, warto sprawdzić, czy szybko spadające procenty poziomu naładowania nie są spowodowane innymi czynnikami.

Podgląd zużycia energii przez konkretne aplikacje znajdziemy we wspomnianym wcześniej AccuBattery. Jeśli jednak chcemy wyłącznie sprawdzić ten parametr, to nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji. We wszystkich nowszych smartfonach znanych producentów, zaimplementowane są narzędzia służące do podglądu zużycia energii. Najłatwiej zyskać do nich dostęp, wpisując hasło bateria w wyszukiwarkę w ustawieniach systemowych. Na zrzutach ekranu przestawiono menu z Huaweia, ale na innych smartfonach wygląda to bardzo podobnie.

Obraz

W ustawieniach baterii mamy podgląd zużycia energii przez konkretne aplikacje, te najbardziej drenujące akumulator umieszczone są na górze. Dodatkowo możemy sprawdzić jakie podzespoły mają wpływ na czas pracy – wyświetlacz, GPS, Wi-Fi, sygnał sieci komórkowej czy aparat. Często podawany jest również czas pracy od ostatniego ładowania. Śledzenie wyników pozwala m.in. na badanie stanu akumulatora – osiągane czasy pracy będą maleć wraz z zużyciem baterii.

Zadbaj o czas pracy

Jeśli posiadacie nowy smartfon lub mimo iż akumulator wciąż jest w dobrej kondycji, czas pracy wydaje się być za krótki, to warto zadbać o optymalizację urządzenia. Zastosowanie się do kilku zasad, zmiana ustawień oraz aplikacji, może przełożyć się na odczuwalny skok w czasie działania na jednym ładowaniu. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną wcześniej serią poradników, które pomogą w wydłużeniu czasu pracy:

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)