Niemieckie służby mają zyskać dostęp do rozmów z WhatsAppa – mimo szyfrowania

Niemieckie służby mają zyskać dostęp do rozmów z WhatsAppa – mimo szyfrowania23.10.2020 15:37
Niemiecki rząd chce nadać nowe prawa wywiadowi, fot. Getty Images
Niemiecki rząd chce nadać nowe prawa wywiadowi, fot. Getty Images

Niemiecki rząd chce nadać służbom wywiadowczym prawo dostępu do wiadomości użytkowników z szyfrowanych komunikatorów – informuje serwis TheStar, podając jako przykład popularnego także w Polsce WhatsAppa. Tak wynika z projektu zmian, który przygotowali ministrowie 21 października. Rozwiązanie takie stawia pod znakiem zapytania kwestię prywatności i sens szyfrowanej komunikacji.

Jak wynika z ustaleń, dostęp taki miałby być możliwy dla Federalnej Służby Wywiadowczej oraz Kontrwywiadu Wojskowego. Służby mogłyby odczytywać treść wiadomości użytkowników (mimo szyfrowania) a także podsłuchiwać komunikację głosową po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, a więc nie według własnego uznania. Zgodnie z założeniem, wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa.

Zeit Online podaje, że niemiecka Wolna Partia Demokratyczna widzi w tym "wyprzedaż praw obywatelskich". Rozmowy i wiadomości miałyby być przechwytywane bezpośrednio przed ich zaszyfrowaniem lub zaraz po. WhatsApp jest jednak tylko przykładem. Rzecz dotyczy bowiem wszystkich internetowych komunikatorów.

Rozszerzenie praw służb z jednej strony może się wydawać niezbędne w kontekście bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie, ale z drugiej – budzi poważne wątpliwości związane z prywatnością. TheStar podaje, że argumentem zwolenników tego rozwiązania jest fakt, iż możliwość monitorowania rozmów ma być dostępna tylko dla służb wywiadowczych, a więc na podobnej zasadzie, jak miało (lub ma) to miejsce w przypadku klasycznych rozmów telefonicznych, przed dobą internetu.

WhatsApp na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)