Nokia HERE przejęte przez niemieckie konsorcjum za 2,8 mld euro

Nokia HERE przejęte przez niemieckie konsorcjum za 2,8 mld euro

Nokia HERE przejęte przez niemieckie konsorcjum za 2,8 mld euro
Redakcja
03.08.2015 10:34

Stała się rzecz nieunikniona i spodziewana od dawna – Nokia właśnie sprzedała swój dział odpowiedzialny za rozwój map HERE. Potwierdziły się także wcześniejsze plotki, bo kupcem okazało się niemieckie konsorcjum motoryzacyjne złożone z BMW, Audi i Daimler AG (pod które podlega Mercedes). Przejęcie nie oznacza, że mapy zostaną zamknięte dla innych firm i ich klientów.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym opublikowanym przez firmę Nokia, wartość transakcji wynosi 2,8 mld euro i zostanie ona sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Według Rejevva Suri, prezesa i dyrektora generalnego Nokii jest to ostatni etap transformacji firmy. Zarząd Nokii wierzy, że jest to najlepsza droga rozwoju, nie tylko dla pracowników, ale również akcjonariuszy. W kwietniu Finowie wykupili francuską korporację Alcatel-Lucent i chcą się skupić na rynku usług telekomunikacyjnych. Usługa map nie jest już im do niczego potrzebna.

Obraz

Konsorcjum, jakie właśnie przejmuje dział zajmujący się HERE powinno na transakcji skorzystać: popularne marki potrzebują dobrych systemów nawigacyjnych w swoich samochodach, a oprogramowanie tworzone przez Nokię ma na tym polu wiele do zaoferowania. Każdy z partnerów będzie posiadać równe udziały, a dodatkowo konsorcjum chce współpracować także z innymi zainteresowanymi rozwojem map producentami. Aktualni użytkownicy aplikacji HERE mogą spać spokojnie: według zapewnień, transakcja nie wpłynie na programy mobilne rozwijane dla Androida, iOS i Windows Phone. Te pozwalają bowiem producentom samochodów rozszerzyć swoją działalność poza segment motoryzacyjny.

Aktualne wersja aplikacji mobilnych znajdziecie w bazie naszego serwisu. Co natomiast stanie się z Nokią? Finowie nie mogą tworzyć własnych telefonów do końca 2015 roku, ale w przyszłym będą mogli to już robić – coraz więcej wskazuje na to, że właśnie tak się stanie, bo firma jest w stanie wrócić na rynek urządzeń mobilnych tworząc zarówno smartfony, jak i tablety, choćby przy współpracy z innymi firmami takimi jak Foxconn. Dodatkowym jej atutem mają być aplikacje przygotowane z myślą o Androidzie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)