Nowa Opera 54 dostępna: na stronę szybkiego wybierania trafiły artykuły prasowe

Nowa Opera 54 dostępna: na stronę szybkiego wybierania trafiły artykuły prasowe

28.06.2018 17:18, aktual.: 29.06.2018 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z naszego katalogu możecie już pobrać najnowszą przeglądarkę Opera w wersji na Windowsa oraz macOS-a. Wydanie oznaczone numerem 54, poza migracją na silniki znane z Chromium 67, wnosi dwie całkiem przydatne nowości.

Na stronie szybkiego wybierania pojawiły się uporządkowane według tematyki newsy.
Na stronie szybkiego wybierania pojawiły się uporządkowane według tematyki newsy.

Zanim jednak przejdziemy do nowych funkcji, trzeba Operze dać kilka słów reprymendy – po aktualizacji wyświetlony został pasek zakładek (choć ukrywałem go wcześniej) ze skrótami do stron partnerów. Niezbyt elegancko, szczególnie jak na przeglądarkę z wbudowanym silnikiem blokowania reklam.

Do rzeczy – pierwsza nowość stanowi rozwinięcie wbudowanego jakiś czas temu w przeglądarkę czytnika RSS. Odtąd Opera na stronie szybkiego wybierania, tuż pod polem wyszukiwania oraz kafelkami z ulubionymi stronami, wyświetlać będzie artykuły prasowe. W ręce użytkownika został tu oddany spory wybór kategorii, np. biznes, kultura, nauka sport. Wybrać można także kraj i język, w jakim wyświetlane będą newsy. Oprócz oczywiście polskiego, warto tu zwrócić uwagę na ustawienie „ogólnoświatowe” z najważniejszymi wieściami z całego świata po angielsku. Newsy można wyłączyć w ustawieniach strony wybierania.

Nowa karta aktualizacji i odzyskiwania.
Nowa karta aktualizacji i odzyskiwania.

Drugą nowość w zakresie funkcjonalności stanowi nowa karta aktualizacji i odzyskiwania. Można do niej przejść już z poziomu menu głównego (przycisk „O” na Windowsie), gdzie wyróżniona została wysoka trzecią pozycją. Co do aktualizacji nie ma żadnych zmian – przycisk działa tak samo jak ten na karcie O Operze. Uzupełniono go jedynie o skrót do zgłaszania problemów z aktualizacją. Niżej znajdziemy jednak przycisk pozwalający na odzyskiwanie. Nie chodzi tu jednak o system tworzenia i zapisywania kopii zapasowych, lecz o resetowanie przeglądarki.

Pierwsze ustawienie pozwala na reset przeglądarki z zachowaniem niektórych danych użytkownika, drugi skutkuje całkowitym usunięciem danych.
Pierwsze ustawienie pozwala na reset przeglądarki z zachowaniem niektórych danych użytkownika, drugi skutkuje całkowitym usunięciem danych.

Odzyskiwanie można przeprowadzić w dwóch trybach. Wybór pierwszego poskutkuje wyczyszczenie wszystkich danych użytkownika z wyjątkiem zakładek, historii i zapisanych haseł. Odzyskiwanie oznacza także wyłączenie wszystkich rozszerzeń i reset ustawień. Drugi wariant pozwala natomiast na pełne przywrócenie przeglądarki do ustawień fabrycznych. Czyżby taki tryb ratunkowy miał być zapowiedzią kolejnych dużych zmian w Operze?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)