Opera Opera 63.0.3368.94

Strona główna Mac Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program

Opera to nowoczesna przeglądarka stron internetowych, wyposażona w sporo narzędzi, dzięki którym korzystanie ze stron jest przyjemniejsze, a gromadzenie informacji łatwiejsze. Ogromną zaletą jest możliwość przypięcia komunikatorów Messenger, WhatsApp i Telegram na dyskretnym pasku z boku. W przeglądarce jest też wbudowane blokowanie reklam, VPN, czytnik wiadomości i wygodny menedżer pobierania plików.

Operę można rozbudować rozszerzeniami, ale zwykle nie jest to potrzebne. Na jej korzyść działa też blokowanie reklam, co odbywa się na podstawie wybranych przez użytkownika list. Domyślnie do dyspozycji mamy EasyList, EasyPrivacy i polskie filtry dla Adblocka. Ponadto Opera wciąż ma tryb Opera Turbo, kompresujący przesyłane dane i różne mechanizmy oszczędzające energię, dzięki czemu doskonale sprawdza się na laptopach.

Wbudowany system odtwarzania filmów sprawia, że można zapomnieć o czekaniu aż załaduje się film osadzony na stronie. Pasek adresu został połączony z paskiem wyszukiwania, można więc w tym samym miejscu wpisywać adresy stron i korzystać z podpowiedzi oraz wpisywać hasła wyszukiwania i skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub ustawić własną. By ułatwić obsługę programu, można korzystać z rozbudowanych skrótów i gestów, przyspieszających wykonywanie różnych czynności.

Jedną z zalet Opery jest możliwość synchronizacji zakładek i otwartych aktualnie kart z jej wersjami na innych urządzeniach, w tym na urządzeniach przenośnych. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest konto w usłudze Opery. Ciekawą formą przechowywania zakładek jest ekran szybkiego wybierania, na którym możemy umieścić swoje ulubione strony i także między nimi korzystać z wyszukiwarki. Podobnie jak inne współczesne przeglądarki, Opera chroni użytkownika przed różnymi zagrożeniami i ostrzega przed fałszywymi stronami, oszustwami i złośliwymi programami. Aby nie zostawiać śladów po przeglądaniu, można korzystać z okna prywatnego przeglądania.

Opera sprawdzi się także jako dostawca najświeższych wiadomości z wybranych dziedzin. Widok Moje aktualności włącza widok artykułów z popularnych portali. Można tu dodać własne źródła informacji i korzystać z Opery jako z czytnika RSS.

Możliwości Opery można zmieniać rozszerzeniami, a jej wygląd można dostosować dzięki motywom. Domyślny interfejs może być jasny lub ciemny. Podstawą Opery jest ten sam silnik renderowania, co w projekcie Chromium, czyli Blink.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

szybkość, wielofunkcyjny interfejs, ergonomia
wraz z ilością zakładek rośnie zasobożerność, przy dużym obciążeniu transferów się wiesza
ocena użytkownika
08.09.2018 15:34 • Recenzja do wersji 55.0.2994.56

Ogólnie bardzo dobra przeglądarka. Używa się bardzo przyjemnie, jest zauważalnie szybsza. Niestety przy kilkunastu zakładkach potrafi się zawiesić. Generalnie polecam.

Bardzo mała zasobożerność, nie śledzi jak Google, Przyjemny Interfejs, szybkość działania
Niektóre strony nie działają na Operze; Błędy powodują "crashe" aplikacji; Mało natywnych dodatków;
ocena użytkownika
28.01.2018 19:58 • Recenzja do wersji 50.0.2762.58

Aplikacja bardzo dobrze działa i jest bardzo przyjemna w użytkowaniu. Do jej zalet należy dodać przede wszystkim szybkość działania oraz brak aż takiego śledzenia jak w przypadku innych przeglądarek Do wad można dodać fakt, że nie wszystkie strony wspierają tą przeglądarkę oraz brak natywnych dodatków (można je uzupełnić tymi z ,Chrome, ale nie wszystkie działają w 100% sprawnie).