Nowa wersja Windows 10 Technical Preview stawia na urządzenia mobilne

Nowa wersja Windows 10 Technical Preview stawia na urządzenia mobilne
Redakcja

22.10.2014 12:16, aktual.: 22.10.2014 13:53

Microsoft udostępnił już nową wersję Windows 10 Technical Preview, oznaczona jako build 9860. Wprowadza ona szereg zmian i poprawek, również z uwzględnieniem opinii użytkowników, które są przesyłane w ramach wbudowanej w system aplikacji Feedback. Nowa wersja systemu nie jest dostępna w postaci osobnych obrazów ISO, konieczne jest instalowanie paczki aktualizacyjnej na podstawową wersję Technical Preview opublikowaną jakiś czas temu.

Nowy system od początku wita nas domyślnie włączonymi, nowymi animacjami związanymi z otwieraniem okien. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, nowe animacje nie są jednak podobne do tego, co znamy z systemu OS X od Apple. Jak można je opisać? Wyglądają raczej jak spowolnione animacje stosowane do tej pory, do tego skrócone, bo są kończone zanim okno zostanie np. w pełni zminimalizowane. Z nowymi animacjami możecie zapoznać się za pomocą filmu, który znalazł się w serwisie YouTube. Na szczęście zmiany wizualne to nie wszystko. W systemie zaimplementowano wreszcie nowe centrum powiadomień, które ma wprowadzić w system więcej spójności. Niestety, na razie wrażenia są raczej odwrotne, bo o ile mamy dostęp do tradycyjnego pulpitu trybu desktop, o tyle centrum powiadomień zostało wykonane na kształt typowego tworu Modern: prosta, która nie pasuje nawet do eksploratora i nowego Menu Start, a także nie do końca czytelny tekst.

Obraz

Nowości jest nieco więcej, bo jak deklaruje Microsoft, nowy build to przeszło 7000 zmian, jakie dokonano po wewnętrznych testach, jak i dzięki opiniom użytkowników (pomimo wysokiej popularności tego pomysłu, Chrome nie jest jednak domyślną przeglądarką Windows 10). W ustawieniach komputera znajdziemy znaną z Windows Phone funkcję DataSense, która pozwala na monitorowanie użycia łącza, a także włączanie jego oszczędzania np. przy transmisji komórkowej – dzięki niej ograniczymy transfer w tle, a także zablokujemy przesyłanie danych w przypadku roamingu. Funkcja w finalnej wersji systemu powinna przydać się przede wszystkim posiadaczom tabletów z Windowsem na pokładzie.

Kolejna nowość, którą również znajdziemy we wspomnianym panelu to tryb oszczędzania energii (opcja Battery Saver). Także i ta opcja przyda się raczej posiadaczom urządzeń mobilnych, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli szybko skonfigurować system w celu dłuższej pracy na zasilaniu akumulatorowym. Póki co nie wiadomo dokładnie, jak będzie on działał, ale można podejrzewać, że np. wstrzymywane będą aktualizacje danych z aplikacji takich jak poczta, wiadomości, czy programy klienckie różnych sieci społecznościowych. W aktualnej wersji widać, że dostępne będą także reguły oszczędzania energii tj. automatyczne włączanie tego trybu po tym, jak poziom baterii spadnie poniżej określonej wartości procentowej.

Jeżeli korzystacie z Windows 10 Technical Preview, najnowszą paczkę możecie zainstalować już teraz. Wystarczy przejść do aplikacji PC settings (panel sterowania w trybie Modern), przejść do zakładki Update and recovery, a następnie do sekcji Preview build i sprawdzić dostępność aktualizacji. Aplikacja powinna poinformować o dostępności nowej wersji, która najpierw zostanie pobrana, a następnie zainstalowana. Paczka w zależności od wybranego od nas języka i architektury komputera zajmuje od 2 do około 2,75 GB, jej instalacja trwa kilkadziesiąt minut. Po zaktualizowaniu systemu, w tym samym menu będziemy mogli wybrać kanał wydawniczy: standardowy, który jest aktualizowany rzadziej, ale bardziej stabilny (jest to domyślny wybór), a także szybki, czyli otrzymujący wszystkie zmiany na bieżąco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)