Nowa wersja Windows 10 Technical Preview stawia na urządzenia mobilne

Nowa wersja Windows 10 Technical Preview stawia na urządzenia mobilne

Nowa wersja Windows 10 Technical Preview stawia na urządzenia mobilne
Redakcja
22.10.2014 12:16, aktualizacja: 22.10.2014 13:53

Microsoft udostępnił już nową wersję Windows 10 Technical Preview, oznaczona jako build 9860. Wprowadza ona szereg zmian i poprawek, również z uwzględnieniem opinii użytkowników, które są przesyłane w ramach wbudowanej w system aplikacji Feedback. Nowa wersja systemu nie jest dostępna w postaci osobnych obrazów ISO, konieczne jest instalowanie paczki aktualizacyjnej na podstawową wersję Technical Preview opublikowaną jakiś czas temu.

Nowy system od początku wita nas domyślnie włączonymi, nowymi animacjami związanymi z otwieraniem okien. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, nowe animacje nie są jednak podobne do tego, co znamy z systemu OS X od Apple. Jak można je opisać? Wyglądają raczej jak spowolnione animacje stosowane do tej pory, do tego skrócone, bo są kończone zanim okno zostanie np. w pełni zminimalizowane. Z nowymi animacjami możecie zapoznać się za pomocą filmu, który znalazł się w serwisie YouTube. Na szczęście zmiany wizualne to nie wszystko. W systemie zaimplementowano wreszcie nowe centrum powiadomień, które ma wprowadzić w system więcej spójności. Niestety, na razie wrażenia są raczej odwrotne, bo o ile mamy dostęp do tradycyjnego pulpitu trybu desktop, o tyle centrum powiadomień zostało wykonane na kształt typowego tworu Modern: prosta, która nie pasuje nawet do eksploratora i nowego Menu Start, a także nie do końca czytelny tekst.

Obraz

Nowości jest nieco więcej, bo jak deklaruje Microsoft, nowy build to przeszło 7000 zmian, jakie dokonano po wewnętrznych testach, jak i dzięki opiniom użytkowników (pomimo wysokiej popularności tego pomysłu, Chrome nie jest jednak domyślną przeglądarką Windows 10). W ustawieniach komputera znajdziemy znaną z Windows Phone funkcję DataSense, która pozwala na monitorowanie użycia łącza, a także włączanie jego oszczędzania np. przy transmisji komórkowej – dzięki niej ograniczymy transfer w tle, a także zablokujemy przesyłanie danych w przypadku roamingu. Funkcja w finalnej wersji systemu powinna przydać się przede wszystkim posiadaczom tabletów z Windowsem na pokładzie.

Kolejna nowość, którą również znajdziemy we wspomnianym panelu to tryb oszczędzania energii (opcja Battery Saver). Także i ta opcja przyda się raczej posiadaczom urządzeń mobilnych, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli szybko skonfigurować system w celu dłuższej pracy na zasilaniu akumulatorowym. Póki co nie wiadomo dokładnie, jak będzie on działał, ale można podejrzewać, że np. wstrzymywane będą aktualizacje danych z aplikacji takich jak poczta, wiadomości, czy programy klienckie różnych sieci społecznościowych. W aktualnej wersji widać, że dostępne będą także reguły oszczędzania energii tj. automatyczne włączanie tego trybu po tym, jak poziom baterii spadnie poniżej określonej wartości procentowej.

Jeżeli korzystacie z Windows 10 Technical Preview, najnowszą paczkę możecie zainstalować już teraz. Wystarczy przejść do aplikacji PC settings (panel sterowania w trybie Modern), przejść do zakładki Update and recovery, a następnie do sekcji Preview build i sprawdzić dostępność aktualizacji. Aplikacja powinna poinformować o dostępności nowej wersji, która najpierw zostanie pobrana, a następnie zainstalowana. Paczka w zależności od wybranego od nas języka i architektury komputera zajmuje od 2 do około 2,75 GB, jej instalacja trwa kilkadziesiąt minut. Po zaktualizowaniu systemu, w tym samym menu będziemy mogli wybrać kanał wydawniczy: standardowy, który jest aktualizowany rzadziej, ale bardziej stabilny (jest to domyślny wybór), a także szybki, czyli otrzymujący wszystkie zmiany na bieżąco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)