Nowości w YouTube - filmy 4K i dotacje dla twórców

Wojciech Cybulski

10.07.2010 21:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

YouTube przedstawił nowy program wsparcia partnerów oraz dodał do swojego odtwarzacza obsługę filmów o rozdzielczości zgodnej ze standardem kina IMAX, który czterokrotnie przekracza jakość klipów Full HD.

Z YouTube współpracuje ponad 10 tysięcy partnerów produkujących i umieszczających swoje nagrania w serwisie. Część z nich podchodzi do swojej pracy w sposób bardzo innowacyjny i mimo niskich budżetów tworzone przez nich produkcje są oglądane przez rzesze wiernych fanów. To właśnie nich - kreatywnych i ambitnych filmowców - YouTube kieruje swój nowy program Partner Grants. Ma on polegać głównie na wsparciu finansowym, które będzie można przeznaczyć na zakup lepszego sprzętu, uzyskania lepszej jakości produkcji, zwiększenia działań marketingowych i zatrudnienia kolejnych pracowników lub utalentowanych aktorów. YouTube zarezerwował na realizację celów programu kwotę 5 mln dolarów i już wkrótce wyśle wybranym partnerom pierwsze zaproszenia do składania wniosków o dotacje. Zdaniem kierownictwa serwisu program będzie świetną inwestycją, która zwiększy pulę filmów dostępnych w YouTube o wiele nowych, interesujących produkcji.

Drugą nowością wprowadzoną przez YouTube jest obsługa filmów w rozdzielczości 4K zgodnej ze standardem kina IMAX. Klipy 4K mają mogą być kręcone, przesyłane i odtwarzane w rozdzielczości 4096x2304 pikseli, czyli około 4 razy większej, niż przy Full HD. Co ciekawe, dla przeciętnego użytkownika YouTube korzyści z wprowadzenia obsługi filmów o tak dużej rozdzielczości będą... żadne. Nawet decydując się na zakup monitora o przekątnej 30 cali nie będziemy mogli obejrzeć nowych klipów w natywnej rozdzielczości. Tymczasem projektory zgodne ze standardem 4K są - co przyznają sami przedstawiciele YouTube - wielkie i bardzo drogie. Nie należy także zapominać o konieczności posiadania łącza o ogromnej prędkości, by móc dość szybko pobrać tak wielkie porcje danych. Widać więc, że filmy 4K są rozwiązaniem przyszłościowym i obecnie będzie z nich korzystać jedynie garstka zapaleńców.

YouTube ma nadzieje, że nowości wprowadzone do serwisu pomogą w rozwijaniu talentów twórców i przyczynią się do wyprodukowania wielu nowych, ciekawych filmów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także