Nowy otwarty sterownik grafiki od AMD: priorytetem jest wsparcie nowych APU

Nowy otwarty sterownik grafiki od AMD: priorytetem jest wsparcie nowych APU

Nowy otwarty sterownik grafiki od AMD: priorytetem jest wsparcie nowych APU
21.04.2015 11:28

Radykalna rekonstrukcja otwartego sterownika grafiki AMD naLinuksie przyniosła pierwsze owoce – i trzeba przyznać, że„czerwoni” spełniają swojeobietnice. Uwolniony kod źródłowy pozwoli nie tylko na obsługęrdzeni graficznych GCN 1.2 (stosowanych dziś w Radeonie R9 285), aleteż stanowi podstawę nowego, zunifikowanego sterownika grafiki. Wsterowniku tym binarny komponent, zawierający własnościowerozwiązania, będzie opcjonalnie uzupełniał otwarty sterownik, wpełni wystarczający do wykorzystania kart AMD na podstawowympoziomie.

Nowy otwarty sterownik dla jądra o nazwie AMDGPU dopiero cowylądował w repozytoriumi trafi najpewniej do Linuksa 4.2 (z 4.1 raczej nie uda się zdążyć).Towarzyszy mu sterownik dla serwera X, oraz łatki dla bibliotek Mesai libdrm oraz aktualizacje mikrokodu dla Radeona. Oczywiście zanimto wszystko zostanie ustabilizowane, popakowane i znajdzie się wwiodących dystrybucjach, minie jeszcze kilka miesięcy. Jest tojednak wyraźny sygnał, że do premiery procesorów Carizzo jestcoraz bliżej.

350134159622301633

Z załączonej dokumentacji wynika bowiem, że to właśnie opełne wsparcie APU Carizzo na Linuksie chodzi – dostarczony kodnie zawiera póki co mechanizmów zarządzania energią dla kart zrodziny Tonga, mamy za to obsługę wszystkich zintegrowanychperyferiów czipu, w tym enkodera wideo VCE i dekodera UVD. Otwartysterownik wspiera oczywiście grafikę 3D, zapewniając obsługęwszystkich funkcji OpenGL 3.3.

Niestety te wszystkie atrakcje nigdy nie trafią do posiadaczystarszego sprzętu. Im zostaje albo otwarty sterownik Radeon(Galium3D), albo własnościowy Catalyst – oba będą wspieranejeszcze przez wiele lat. Nie oznacza to, że z uwolnienia kodu nic imnie przyjdzie. Obok amdgpu pojawił się też kod pierwszegokomponentu wyjętego prosto z Catalysta. Jest to biblioteka addrlib,wykorzystywana do ustawiania tekstur, której kod (ponad 20 tys.wierszy) włączonodo biblioteki Mesa, dzięki czemu może korzystać z niej otwartysterownik Radeon.

Miejmy nadzieję, że dzięki tym inicjatywom jakość grafiki odAMD na Linuksie dorówna temu, co oferują ekstremalnienieprzyjazne dla Open Sourcewłasnościowe sterowniki Nvidii. Wówczas fani Pingwina będą mogliwybierać, czy chcą wydajnych i funkcjonalnych otwartychsterowników, z opcjonalnym własnościowym komponentem czyniącym jejeszcze szybszymi, czy też niezbyt wydajnych i mało funkcjonalnychotwartych sterowników, dla których alternatywą jest zatruwającyjądro, wydajny własnościowy binarny moduł.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)