Nowy sposób oszustów na OLX. Wysyłają fałszywe linki do płatności w serwisie

fot. dobreprogramy
fot. dobreprogramy
Arkadiusz Stando

19.10.2020 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści wykorzystują nową funkcję dostępną w portalu OLX, aby wyłudzać dane kart płatniczych użytkowników serwisu. Kontaktują się za pomocą innych komunikatorów, na przykład WhatsApp lub Facebook Messenger.

Niedawno na portalu OLX pojawiła się opcja, która miała zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. To bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z Sendit.pl. Oszuści szybko znaleźli sposób, jak wykorzystać ją przeciwko użytkownikom serwisu. Próbują wyłudzić dane osobowe oraz dane karty płatniczej.

Oszustwo na OLX – zaczyna się od niewinnej wiadomości lub ogłoszenia

OLX oraz CERT Polska ostrzegają przed nową kampanią phishingową. Oszuści tworzą fałszywe strony imitujące wyglądem witrynę płatności OLX. Wysyłają linki użytkownikom innych serwisów, aby sfinalizować transakcję. To może dotyczyć wszelkich zewnętrznych serwisów, a szczególnie facebookowych grup handlowych, czy nawet ogłoszeń w Marketplace. CERT informuje, że wiadomości są wysyłane także przez WhatsApp.

Po wejściu na fałszywą stronę, użytkownikowi pokazuje się proces zamówienia przesyłki. Aby opłacić usługę kurierską, mamy podać różne dane osobowe, w tym numer karty płatniczej i kod zabezpieczeń. CERT Polska umieszcza każdą z tego typu witryn na liście ostrzeżeń. Jeżeli otrzymacie wiadomość będącą tego typu przekrętem, możecie ją zgłosić pod tym adresem. OLX zaznacza, że tylko adresy delivery.olx.pl i przesylki.olx.pl są prawdziwe.

fot. OLX
fot. OLX

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na słownictwo oszustów. Na fałszywej stronie pojawia się masa błędnie przetłumaczonych określeń, jak "ostrożny", "potwierdzać" czy "plecy". W jednym z formularzy widzimy nawet język obcy, przypominający turecki. Jednakże niewykluczone, że wkrótce oszuści poprawią swoje umiejętności językowe, więc poprawna polszczyzna nie jest też gwarancją bezpieczeństwa. Należy patrzeć przede wszystkim na adres URL strony.

fot. OLX
fot. OLX

Jak wygląda schemat tego typu oszustwa? Prawdopodobnie oszuści ogłaszają się w serwisie Facebook Marketplace, na grupach "wymiana, kupię sprzedam" itp. Zwykle sprzedają dobry jakościowo produkt za cenę okazyjną, albo sugerują, że oddają coś za darmo, a należy tylko opłacić przesyłkę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)