Nowy system plików w Windows 8?

Nowy system plików w Windows 8?

Grzegorz Niemirowski
01.06.2011 00:37, aktualizacja: 01.06.2011 14:54

W najnowszych kompilacjach systemu Windows 8 natrafiono na ślady nowego sytemu plików.

Tym, co zwróciło uwagę testerów jest sterownik o nazwie "NT Protogon FS driver". Wygląda więc na to, że w Windows 8 pojawi się nowy system plików o kodowej nazwie Protogon. Nie ma obecnie na jego temat oficjalnych informacji. Nie wiadomo, czy Protogon miałby być całkiem nowym systemem plików czy też jedynie podsystemem NTFS. Poszlaki wskazują, że ma on charakter bazodanowy, można się w nim posługiwać tabelami i wierszami a obsługiwane są takie mechanizmy jak kursory czy transakcje. Zapewne jest on oparty o silnik ESE. Prawdopodobnie Protogon mógłby emulować NTFS, co zapewniłoby wsteczną kompatybilność.

Choć NTFS ma wiele ciekawych i nadal nieznanych szerszemu gronu użytkowników funkcji (alternatywne strumienie danych, dowiązania symboliczne, twarde dowiązania, pliki rozrzedzone, montowanie do katalogów), z pewnością nowe funkcje byłyby mile widziane. Warto zauważyć coraz popularniejsze zjawisko odchodzenia od typowego systemu plików, z plikami katalogami, np. w urządzeniach z systemem iOS. Coraz więcej użytkowników będzie oczekiwało podobnego podejścia także od systemu desktopowego. Niektórzy pewnie pamiętają, że Microsoft eksperymentował z nowym systemem plików w początkowej fazie Visty, przed słynnym resetem kodu. Narodził się wtedy system plików WinFS, który też opierał się o koncept bazy danych. Pewne jego elementy z resztą wykorzystano potem w SQL Server.

Jak będzie wyglądał system plików w Windows 8, dowiemy się zapewne z kolejnych buildów. Już teraz natomiast wiemy, że Windows w końcu doczekał się natywnego montowania (a nie tylko wypalania) obrazów ISO.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)