Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację

Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację26.10.2016 14:29
Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację

Amigi nigdy nie zapomnimy, choć trzeba przyznać, że ta pamięćw większości wypadków sprowadza się do sporadycznego uruchamianiaklasycznych amigowych gier, np. naRaspberry Pi. Są jednak tacy, którzy pamiętając o Amidze,przygotowują na nią uaktualnienia systemowego oprogramowania. FirmaHyperion po ponad 20 latach od wydania przez Commodore ostatnichwersji systemu Kickstart i jego nakładki Workbench przygotowała ichnowe wersje – i oferuje je w przystępnej cenie każdemu fanowitego klasycznego sprzętu.

Hyperion Entertainment CVBA jest belgijską firmą, znaną kiedyśz przenoszenia windowsowych gier na Linuksa i Maka, a następniepozyskaniu praw licencyjnych od Amiga Inc. i stworzeniu systemuAmigaOS 4, przeznaczonegogłównie dla tych bazujących na procesorach PowerPC komputerachAmigaOne.

Teraz jednak Hyperion, dysponując kodem źródłowym Kickstarta iWorkbencha w wersji 3.1, ostatniej, która działała na klasycznychAmigach z procesorami 68000, wydał wszechstronnąaktualizację, którą możemy wykorzystać na Amigach 500, 600,1200, 2000, 3000 i 4000(T), a także w software’owych emulatorach.

Kickstart 3.1, obecnie zgłaszając się w wersji 40.72, możezostać nagrany za pomocą programatorów pamięci EPROM. Przynosipoprawki w kodzie zarządzania pamięcią, zmienia ekran startowy,zastępując „ptaszka” słynną amigową piłeczką, zwalnianieco miejsca w pamięci ROM i wprowadza poprawki do kontrolera SCSI,pozwalające uruchomić system na Amidze 600 z dysków IDE.

Nowy ekran startowy Kickstarta 3.1 (źródło: Hyperion)
Nowy ekran startowy Kickstarta 3.1 (źródło: Hyperion)

Workbench 3.1, przedstawiający się jako 40.43, przynosikompatybilność z Amigą 4000T, poprawki w instalatorzeumożliwiające zainstalowanie systemu z czegoś innego niż tylkozestaw sześciu dyskietek, poprawki do poleceń sterujących zegarem,które rozwiązują problem roku 2000 i usunięcie z sekwencjistartowej poleceń, które wywoływały problemy na procesorach68020/68030.

Workbench 3.1 (źródło: Hyperion)
Workbench 3.1 (źródło: Hyperion)

Wczoraj Hyperion wydał szybką łatkę dla Workbencha, którausuwa błąd kopiowania plików instalatora do katalogu fontów orazdodaje możliwość rozruchu systemu z dyskietki.

Za każdą z tych aktualizacji Hyperion chce 9,95 euro (42,83 zł).Gratis dostaniemy kopię Kickstartu 1.3. Znając środowiskozatwardziałych amigowców, można sądzić, że trochę tychaktualizacji sprzedadzą.

A jeśli po prostu chcecie sobie sprawić klasyczną Amigę ze starym Kickstartem i Workbenchem, to zapraszamy do naszego poradnika wideo:

Amiga Corner #1: Kupujemy Przyjaciółkę

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)