Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację

Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację

Nowy Workbench i nowy Kickstart: Amigi dostały pierwszą od 20 lat aktualizację
26.10.2016 14:29, aktualizacja: 26.10.2016 14:39

Amigi nigdy nie zapomnimy, choć trzeba przyznać, że ta pamięćw większości wypadków sprowadza się do sporadycznego uruchamianiaklasycznych amigowych gier, np. naRaspberry Pi. Są jednak tacy, którzy pamiętając o Amidze,przygotowują na nią uaktualnienia systemowego oprogramowania. FirmaHyperion po ponad 20 latach od wydania przez Commodore ostatnichwersji systemu Kickstart i jego nakładki Workbench przygotowała ichnowe wersje – i oferuje je w przystępnej cenie każdemu fanowitego klasycznego sprzętu.

Hyperion Entertainment CVBA jest belgijską firmą, znaną kiedyśz przenoszenia windowsowych gier na Linuksa i Maka, a następniepozyskaniu praw licencyjnych od Amiga Inc. i stworzeniu systemuAmigaOS 4, przeznaczonegogłównie dla tych bazujących na procesorach PowerPC komputerachAmigaOne.

Teraz jednak Hyperion, dysponując kodem źródłowym Kickstarta iWorkbencha w wersji 3.1, ostatniej, która działała na klasycznychAmigach z procesorami 68000, wydał wszechstronnąaktualizację, którą możemy wykorzystać na Amigach 500, 600,1200, 2000, 3000 i 4000(T), a także w software’owych emulatorach.

Kickstart 3.1, obecnie zgłaszając się w wersji 40.72, możezostać nagrany za pomocą programatorów pamięci EPROM. Przynosipoprawki w kodzie zarządzania pamięcią, zmienia ekran startowy,zastępując „ptaszka” słynną amigową piłeczką, zwalnianieco miejsca w pamięci ROM i wprowadza poprawki do kontrolera SCSI,pozwalające uruchomić system na Amidze 600 z dysków IDE.

Nowy ekran startowy Kickstarta 3.1 (źródło: Hyperion)
Nowy ekran startowy Kickstarta 3.1 (źródło: Hyperion)

Workbench 3.1, przedstawiający się jako 40.43, przynosikompatybilność z Amigą 4000T, poprawki w instalatorzeumożliwiające zainstalowanie systemu z czegoś innego niż tylkozestaw sześciu dyskietek, poprawki do poleceń sterujących zegarem,które rozwiązują problem roku 2000 i usunięcie z sekwencjistartowej poleceń, które wywoływały problemy na procesorach68020/68030.

Workbench 3.1 (źródło: Hyperion)
Workbench 3.1 (źródło: Hyperion)

Wczoraj Hyperion wydał szybką łatkę dla Workbencha, którausuwa błąd kopiowania plików instalatora do katalogu fontów orazdodaje możliwość rozruchu systemu z dyskietki.

Za każdą z tych aktualizacji Hyperion chce 9,95 euro (42,83 zł).Gratis dostaniemy kopię Kickstartu 1.3. Znając środowiskozatwardziałych amigowców, można sądzić, że trochę tychaktualizacji sprzedadzą.

A jeśli po prostu chcecie sobie sprawić klasyczną Amigę ze starym Kickstartem i Workbenchem, to zapraszamy do naszego poradnika wideo:

Amiga Corner #1: Kupujemy Przyjaciółkę

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)