Nvidia GeForce RTX 3000 z nowym gniazdem 12-pin. Jest potwierdzenie i zdjęcie

Nvidia GeForce RTX 3000 z nowym gniazdem 12‑pin. Jest potwierdzenie i zdjęcie

Nvidia GeForce RTX 3000 z nowym gniazdem 12-pin. Jest potwierdzenie i zdjęcie
Piotr Urbaniak
24.08.2020 11:05

Po co marnować miejsce na dwa złącza 8-pinowe, skoro można połączyć je w jedno 12-pinowe. To założenie, z którego najwyraźniej wyszła Nvidia. I takie właśnie gniazdko pojawi się w nadchodzących kartach graficznych GeForce RTX 3000 "Ampere".

Obecność złącza zasilającego nowego formatu potwierdził już Seasonic, jako jeden z największych dostawców zasilaczy. W social media znaleźć można z kolei zdjęcia.

Choć elektrycznie gniazdo 8-pin to de facto klasyczne 6-pin rozszerzone o dwie masy, obecna wersja standardu ATX, w którym tworzy się zasilacze, zakłada, aby stosować sprecyzowane ograniczenia. I tak, limit mocy dla 8-pin wynosi 150 W, dla 6-pin zaś – 75 W. Inna sprawa, że w przeszłości bywał on często łamany, czego przykładem jest chociażby Radeon R9 290X.

Nowe złącze 12-pin jest certyfikowane na 600 W, a przy tym zajmuje na laminacie karty tylko troszkę więcej miejsca niż 8-pin. Jest to więc rozwiązanie z kategorii miniaturyzacji, stworzone pod kątem najwydajniejszych GPU, które obecnie wymagają całego warkocza kabli.

Dobra wiadomość jest taka, że wymiana zasilacza, o ile ten cechuje się stosownie wysoką mocą, nie będzie konieczna. Pojawi się bowiem także adapter z dwóch 8-pin na jedno 12-pin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)