Od maja Firefox wyłączy niebezpieczny protokół FTP, wkrótce go usunie

Od maja Firefox wyłączy niebezpieczny protokół FTP, wkrótce go usunie

Od maja Firefox wyłączy niebezpieczny protokół FTP, wkrótce go usunie
20.02.2018 13:51

W imię bardziej restrykcyjnej ochrony bezpieczeństwa użytkowników przeglądarki coraz częściej blokują nieszyfrowane połączenia. Firefox 60 także pójdzie dalej w tym kierunku i umożliwi nam wyłączenie obsługi połączeń FTP w ustawieniach.

Dbałość o szyfrowanie połączeń leży na sercu producentów przeglądarek od lat. Już w 2014 roku była mowa o tym, że Chrome będzie ostrzegał przed połączeniami HTTP. Od wersji 56 przeglądarka Google'a ostrzega przed nieszyfrowanymi stronami, na których podajemy hasła lub dane płatnicze. Wersja 62 zaś przestrzega przed przeglądaniem ich w trybie incognito. Firefox pod tym względem nie zostaje w tyle (a momentami nawet wyprzedzał konkurenta). W wersji 60 przeglądarki wszystkie strony, z którymi połączymy się przez HTTP w trybie incognito, będą oznaczane jako niebezpieczne, a oznaczenia mają być bardziej dobitne.

Oczywiście ochrona nie powinna ograniczać się do wymuszania stosowania połączeń HTTPS zamiast HTTP. W 2015 informowaliśmy i planach usunięcia obsługi FTP z Firefoksa i Chrome'a. Chrome 63, wydany pod koniec ubiegłego roku, wprowadził ostrzeżenie o niebezpieczeństwie przy nieszyfrowanych połączeniach FTP.

W Firefoksie 60, którego wydanie zaplanowano na 8 maja, znajdzie się ustawienie network.ftp.enabled, pozwalające całkowicie zablokować połączenia FTP w przeglądarce. Domyślnie będzie wyłączone, więc od razu po aktualizacji użytkownicy nie zauważą różnicy. Po przełączeniu opcji na false, czyli wyłączeniu obsługi FTP, wpisany adres serwera plików (ftp://) zostanie potraktowany jako hasło wyszukiwania.

Wciąż aktualny jest też plan, by całkowicie pozbyć się obsługi FTP z Firefoksa.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)