Odchudzanie Windows 10 skryptami PowerShella – szybko, sprawnie i nieodwracalnie

Odchudzanie Windows 10 skryptami PowerShella – szybko, sprawnie i nieodwracalnie26.12.2016 14:22
Odchudzanie Windows 10 skryptami PowerShella – szybko, sprawnie i nieodwracalnie

Na GitHubie pojawił się bardzo pożyteczny zestaw skryptówPowerShella, który pozwala szybko i efektywnie *odchudzić *Windows10, usuwając z systemu rozmaite, zbyteczne dla większościużytkowników funkcje. Paczka o nazwie Debloat Windows 10 powinnaspodobać się choćby z tego powodu, że nie wymaga instalowaniażadnego dodatkowego oprogramowania, a każdy z zawartych w niejskryptów robi tylko jedną rzecz, ale za to dobrze – użytkownikmoże więc wyłączyć dokładnie to, co chce.

Aby skorzystać ze skryptówDebloat Windows 10, należy uruchomić PowerShella z uprawnieniamiadministratora, a następnie wydać polecenie Set-ExecutionPolicyUnrestricted – i zatwierdzić zmiany klawiszem A. W katalogu zrozpakowanymi skryptami należy jeszcze odblokować poszczególneskrypty i moduły poleceniami

ls -Recurse *.ps1 | Unblock-File ls -Recurse *.psm1 | Unblock-File

Jedną komendą w konsoli naprawimy ustawienia prywatności Windows 10
Jedną komendą w konsoli naprawimy ustawienia prywatności Windows 10

Obecnie wzestawie znajdują się skrypty do zablokowania telemetrii,wyłączenia zbędnych usług, zablokowania Windows Defendera,naprawienia ustawień prywatności, poprawienia działania interfejsuużytkownika (głównie myszki i klawiatury), zablokowaniaautomatycznych aktualizacji Windows Update, usunięcia zbędnychaplikacji Modern oraz wyłączenia integracji z chmurą OneDrive.Skrypt experimental_unfuckery.ps1 nie powinien być używany, chybaże jesteście ryzykantami – usuwa on z systemu przeróżne,podejrzane zdaniem autorów rzeczy.

Mamy tu także kilka użytecznychnarzędzi do wyłączenia zadań planisty czy wbudowanejwyszukiwarki, włączenia trybu God Mode czy zainstalowaniapodstawowych opensource’owych pakietów z repozytorium Chocolatey.

Wywołanie skryptu sprowadza siędo przejścia do katalogu, w którym rozpakowano paczkę i wydaniapolecenia .\nazwaskryptu.ps1. Po zakończeniu pracy ze skryptami,można przywrócić domyślne zabezpieczenia PowerShella poleceniemSet-ExecutionPolicy Restricted.

Uwaga: pamiętajcie, żewprowadzone zmiany są nieodwracalne. Tu nie ma funkcji cofnij.Przetestowaliśmy jednak te skrypty na kilku instalacjach Windows 10,niczego u nas nie popsuły. Dlatego Debloat Windows 10 trafił donaszej bazyoprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (236)