OIN: kupujemy patenty od Microsoftu, by chronić Linuksa

OIN: kupujemy patenty od Microsoftu, by chronić Linuksa

Redakcja
09.09.2009 13:01

Open Invention Network, grupa stworzona w celu promocji systemu operacyjnego Linux, poinformowała, że w ostatnim czasie odkupiła 22 patenty należące wcześniej do spółki Microsoft. Zdaniem przedstawicieli OIN, mogły one poważnie zaszkodzić firmom produkującym oprogramowanie oparte o jądro tego OSa.

Wcześniej wszystkie patenty zostały zakupione od Microsoftu przez firmę o nazwie Allied Security Trust. Jednak w ostatnich dniach na ich nabycie zdecydowała się organizacja o nazwie Open Invention Network, której głównym zadaniem jest promowanie systemu operacyjnego Linux.

Dziś możemy potwierdzić, że OIN kontynuuje politykę skupowania patentów, które są kluczowe z punktu widzenia systemu Linux. Gdyby wpadły one w ręce nieodpowiednich osób mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla tego OSa. Na szczęście, takiemu obrotowi spraw udało się w porę zapobiec. - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu Keith Bergelt, prezes Open Invention Network.

Co ciekawe, Microsoft pozbył się swoich patentów już w lipcu, uznając je za zbędne z punktu widzenia własnego biznesu. Wtedy to właśnie zakupiła je firma Allied Security Trust. Warto zaznaczyć, że OIN nie zostało wówczas zaproszone do wzięcia udziału w negocjacjach, przez to organizacja kierowana przez Bergelta nie miała możliwości, aby nabyć patenty wcześniej. Prezes OIN w jednym z wywiadów stwierdził nawet, że podejrzewa jakoby Microsoft wolał oddać swoje pomysły komuś, kto mógłby zaszkodzić systemowi Linux, niż zarobić na nich jak najwięcej.

Przypomnijmy, że cała sprawa jest dość ściśle związana z pozwem jaki Microsoft złożył na początku tego roku przeciwko firmie TomTom, członkowi OIN. Proces dotyczył właśnie patentów odkupionych teraz przez tą organizację. Warto zaznaczyć, że oprócz słynnego producenta nawigacji samochodowej w skład Open Invention Network wchodzą jeszcze takie firmy jak IBM, Sony, Red Hat czy Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)