Oszukali kobietę na 100 tys. zł. CBZC rozbiło grupę przestępczą

Oszukali kobietę na 100 tys. zł. CBZC rozbiło grupę przestępczą

Ten telefon kosztował ją krocie
Ten telefon kosztował ją krocie
Źródło zdjęć: © Pixabay
08.05.2024 12:48, aktualizacja: 08.05.2024 12:59

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili składającą się z 18 osób grupę przestępczą, której członkowie podszywali się pod pracowników banku. Złodziejom grozi do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Wydział Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Olsztynie prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Specjalizowała się ona w oszustwach "na pracownika banku". Przestępcom udało się okraść kobietę na 100 tys. zł.

Do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który podszywał się pod pracownika działu bezpieczeństwa jednego z polskich banków. Oznajmił on, że pieniądze, które kobieta zgromadziła na swoim koncie, są zagrożone. W związku z tym pojawiła się konieczność przekazania środków na "rachunek techniczny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kobieta niestety uwierzyła w słowa złodzieja. Dokonała ona kolejnych wpłat na wskazane konta na podstawie przesłanych kodów BLIK. Oszuści wykorzystali w tym celu technikę spoofingu. Pozwoliła ona na podszywanie się pod autentyczny numer banku, co dodatkowo utrudniło rozpoznanie zagrożenia.

Jak czytamy w komunikacie CBZC pokrzywdzona łącznie straciła 100 tys. zł. Nie wyklucza się jednak, że pokrzywdzonych może być więcej. Funkcjonariuszom udało się ustalić tożsamość sprawców, a zgromadzone dowody pozwoliły na postawienie im zarzutów.

18 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. Policja zabezpieczyła pieniądze, urządzenia mobilne i komputery. "sprawa ma charakter rozwojowy". CBZC informuje, że możliwe są kolejne zatrzymania.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)