Opera 12 Alpha z WebGL, sprzętową akceleracją i tematami graficznymi

Opera 12 Alpha z WebGL, sprzętową akceleracją i tematami graficznymi

Wojciech Cybulski
13.10.2011 19:19

Opera Software wydała wersję alpha przeglądarki internetowej Opera 12.

Wydanie to zawiera kilka istotnych nowości. Najważniejszą zmianą jest bez wątpienia obsługa WebGL wraz z akceleracją sprzętową. Pozwala to na uruchamianie w oknie przeglądarki gier i różnorodnych projektów z grafiką 3D. Ponadto w 12 odsłonie Opery wprowadzono pełną akcelerację sprzętową, dzięki której układ graficzny wspomaga procesor w różnych obliczeniach związanych z działaniem przeglądarki. GPU zajmuje się między innymi rysowaniem interfejsu użytkownika i specyficznych elementów stron internetowych, takich jak elementy canvas. Aktualnie funkcja ta jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju i korzysta wyłącznie z back-endu OpenGL.

Kolejną nowością wprowadzoną do Opery są tematy graficzne ułatwiające personalizowanie wyglądu przeglądarki. Przykładowe tematy dostępne są w specjalnie utworzonej ku temu galerii. Opera 12 zawiera także wszystkie nowości, które były w ciągu ostatnich tygodni prezentowane w wydaniach development snapshot. Mowa tutaj o takich nowinkach jak ulepszone zarządzanie pamięcią, pełna zgodność z ECMAScript 5.1 czy zaprezentowany w ubiegłym tygodniu parser HTML5 Ragnarok. By zademonstrować możliwości najnowszego wydania przeglądarki, Opera Software przeniosła do HTML5 grę Emberwind.

Przeglądarkę Opera 12 Alpha można pobrać z poziomu naszego portalu. Przypominamy jednocześnie, że — pomimo szeregu poprawek — nadal jest to wersja rozwojowa i może pracować niestabilnie. Dostępna jest ona dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)