Oracle: będziemy dobrze traktować MySQL

Oracle: będziemy dobrze traktować MySQL

Wojciech Cybulski
14.12.2009 20:22, aktualizacja: 14.12.2009 20:36

Kwestia przejęcia Sun Microsystems to gorący temat - dosłownie kilkadziesiąt minut temu pisaliśmy o organizowanym przez twórcę MySQL proteście a już wiemy, że Oracle opracowało dokument opisujący 10 zobowiązań wobec klientów, twórców i użytkowników bazy. Jest to czytelna deklaracja, że firma nie ma zamiaru uśmiercać MySQL po ewentualnym przejęciu Suna.

Korporacja chce rozwiać wątpliwości Komisji Europejskiej, która blokuje możliwość wykupienia Suna bojąc się o los bazującej na otwartych źródłach bazy MySQL. Deklaracja zawiera szereg gwarancji, które mają zapewnić projektowi nieskrępowany rozwój. Oracle zobowiązuje się w niej, że będzie wydawać więcej środków na rozwijanie bazy niż to czynił Sun oraz że utworzy komisję doradczą składającą się z klientów, która będzie nadzorować prace nad projektem. Ponadto Oracle deklaruje, że zaoferuje użytkownikom bazy elastyczne umowy na świadczenie usług wsparcia, jednak nie będzie zmuszać do ich wykupienia. Co więcej Oracle nie będzie wymagało wykupienia licencji na komercyjne wykorzystanie API bazy i dodatków do niej oraz ma bezpłatne rozwijać i udostępniać referencyjny manual projektu.

W odpowiedzi na deklarację Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym bardzo pozytywnie wypowiada się o geście Oracle. Dzisiejsza deklaracja przeznaczona dla klientów, twórców i użytkowników MySQL jest ważnym, nowym elementem, który należy wziąć pod uwagę w toku postępowania - czytamy w oświadczeniu KE. Także unijna komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes, wyraziła nadzieję, że uda się osiągnąć satysfakcjonujący rezultat i konkurencja na europejskim rynku baz danych nie zostanie naruszona. Choć trudno przewidzieć, czy deklaracja Oracle przełamie impas w toczącym się postępowaniu, jest to z pewnością bardzo ważny element do osiągnięcia porozumienia pomiędzy korporacją a KE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)