Ostateczne zwycięstwo Apple nad Psystarem

Wojciech Cybulski

17.12.2009 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakończył się trwający od kilkunastu miesięcy spór między Apple i firmą Psystar, która sprzedawała komputery PC z preinstalowanym systemem Mac OS X w cenach o wiele niższych od produktów Apple o analogicznej konfiguracji. Na mocy najnowszego wyroku w procesie o naruszenie praw autorskich firma Psystar otrzymała ostateczny zakaz kopiowania, modyfikowania i sprzedaży systemu Mac OS X.

Sędzia Alsup podkreślił, że choć wyrok nie obejmuje oprogramowania Rebel EFI przeznaczonego do wirtualizacji, Psystar może je sprzedawać wyłącznie na własne ryzyko - prawdopodobnie firma będzie musiała się wówczas liczyć z kolejnym pozwem Apple. Producent pecetów wyposażonych w system Mac OS X ma czas do 31 grudnia, by całkowicie zaniechać swojej działalności związanej z nielegalną dystrybucją systemu operacyjnego Apple. Co więcej, firma nie może "ułatwiać, pomagać, przyczyniać się lub zachęcać" kogokolwiek do łamania praw autorskich producenta Maków.

Pomimo prawa do apelacji szanse Psystara na zmianę niekorzystnego wyroku są bliskie zeru. Co więcej, sędzia ostrzegł firmę przed jakimikolwiek próbami "nieuzasadnionego postępowania" i zalecił jej dostosowanie się do treści postanowienia sądu.

Po korzystnym dla siebie wyroku Apple może teraz z łatwością rozprawić się z naśladowcami Psystara takimi jak Quo Computer. Należy się także spodziewać, że nieprędko jakakolwiek firmą będzie próbowała porywać się na klonowanie Maków - przykład firmy Psystar dobitnie pokazuje, że nie warto walczyć z potężnym Apple.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)