Oszuści pozorują alarm w Banku Pekao. Na tę wiadomość lepiej nie reagować

Oszuści podszywają się pod Bank Pekao.
Oszuści podszywają się pod Bank Pekao.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
Konrad Siwik

01.08.2022 16:32, aktual.: 01.08.2022 20:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy wzięli na swój celownik klientów Banku Pekao. W wiadomościach e-mail informują o alarmie bezpieczeństwa i konieczności potwierdzenia swoich danych w ciągu 48 godzin. W rzeczywistości to kolejna kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie danych czy też kradzież środków.

Awarie zdarzają się wszędzie i nawet banki czasami nie są w stanie się przed nimi ustrzec. W takich sytuacjach mogą pojawiać się problemy z dokonywaniem płatności czy pobieraniem banknotów z bankomatu. Taki scenariusz z pewnością nie jest na rękę klientom, którzy stoją w kolejce do kasy, chcą zapłacić za zamówienie online czy potrzebują nagłego zastrzyku gotówki. Tymczasem cyberprzestępcy wykorzystują go do złapania swojej ofiary.

O ile w Banku Pekao nie ma żadnej awarii, o tyle oszuści postanowili wysyłać do jego klientów spreparowaną wiadomość z informacją o alarmie bezpieczeństwa i problemach z dokonywaniem płatności i wypłacaniem pieniędzy. W treści fałszywego e-maila piszą: "Szanowny Kliencie, Płatności online i wypłaty gotówki nie mogą być dokonywane, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Potwierdź swoje dane w ciągu 48 godzin".

Oszuści posłużyli się bezprawnie logotypem Banku Pekao.
Oszuści posłużyli się bezprawnie logotypem Banku Pekao.© dobreprogramy.pl

Należy zachować wszelką ostrożność przy otrzymaniu takiej wiadomości i nie dać się nabrać na pozorną uprzejmość oszustów. W rzeczywistości jest to kolejna kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie wrażliwych danych jak imię i nazwisko, PESEL czy numer konta bankowego. Przejęte informacje cyberprzestępcy mogą wykorzystać do logowania do bankowości internetowej i oskubać nasze konto lub sprzedać je osobom trzecim.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)