Mieszkaniec Szczecina "zarobił" przez internet 54 tys. zł. Grozi mu 8 lat więzienia

Oszustowi ze Szczecina grozi 8 lat więzienia
Oszustowi ze Szczecina grozi 8 lat więzienia
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

27.04.2021 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

33-latek ze Szczecina został aresztowany na 3 miesiące po tym, jak wzbogacił się o 54 tysiące złotych poprzez fałszywą, internetową zbiórkę pieniędzy. Środki miały trafić na konto rodziny poszkodowanej w pożarze, ale w praktyce była to tylko "przynęta".

O szczegółach sprawy poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Jak się okazuje, mieszkaniec Szczecina miał tworzyć fałszywe zbiórki pieniędzy w internecie, bazując na informacjach z autentycznych akcji tego rodzaju. Wykorzystywał między innymi opisy sugerujące konieczność zebrania dodatkowych środków na leczenie chorych dzieci czy jak w tym przypadku - aby wesprzeć rodzinę, która straciła dobytek w pożarze.

Jak informuje policja, mężczyzna tworzył fikcyjne strony internetowe w sposób profesjonalny, co utrudniało ich rozpoznanie, szczególnie postronnym osobom, chcącym jedynie wspomóc teoretycznie charytatywną zbiórkę. W opisywanym przypadku mężczyzna sam rozsyłał do ludzi prośby o wsparcie akcji za pośrednictwem poczty e-mail. Wiele osób dało się do tego przekonać. W ten sposób mężczyzna wzbogacił się o ponad 54 tysiące złotych.

We współpracy z CERT Polska, policjantom udało się także ustalić szczegóły innych podobnych oszustw, w których łącznie poszkodowanych jest już kilkaset osób. Jak się okazuje, 33-latek ze Szczecina założył łącznie 19 podobnych zbiórek w internecie, z których wpływy od 2019 do 2021 roku stały się dla niego źródłem utrzymania. Mieszkańcowi Szczecina postawiono zarzut oszustwa i grozi mu maksymalnie 8 lat więzienia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)