Oszustwo "na kod BLIK". Bank apeluje o ostrożność

Oszustwo "na kod BLIK". Bank apeluje o ostrożność

Oszustwo na BLIK-a.
Oszustwo na BLIK-a.
Źródło zdjęć: © YouTube
09.08.2022 07:30, aktualizacja: 12.08.2022 11:24

ING Bank Śląski ostrzega przed oszustwem "na kod BLIK". Przestępcom nie brakuje kreatywności, kiedy w grę wchodzi możliwość szybkiego wzbogacenia się kosztem nieświadomych niczego osób.

Oszustwo "na kod BLIK" to dobrze znana metoda działania przestępców. BLIK to usługa, która pozwala w wygodny sposób płacić, przelewać i udostępniać pieniądze, ale jego specyfika sprawia też, że chętnie po wykorzystanie tej technologii sięgają przestępcy.

Scenariuszy, które stosują oszuści, jest kilka. ING Bank Śląski wspomina w komunikacie o podszywaniu się pod organy ścigania, pracowników banku lub innych instytucji. Czasem przestępcy starają się wzbudzać zaufanie, innym razem zastraszyć i zmusić do działania w pośpiechu. Niezmienne jest jednak to, do czego cała sytuacja zmierza, czyli do wykorzystania kodu BLIK podanego przez oszusta.

Kod BLIK pozwala na realizację różnych operacji finansowych - płacenia za zakupy, realizacji przelewów, wypłaty gotówki z bankomatu lub jej wpłaty we wpłatomacie. ING wspomina, że najczęściej oszuści oczekują właśnie wpłacenia gotówki.

Oszustwo "na kod BLIK" - jak się bronić?

Najważniejsze jest, by nie wierzyć osobom, które chcą "chronić" pieniądze przed przestępcami i w tym celu proponują ich przeniesienie na inne, bezpieczne konto. Takie propozycje wychodzą wyłącznie od oszustów i nie mają nic wspólnego z prawdą.

Nigdy nie należy wpłacać pieniędzy do wpłatomatu przy użyciu cudzego kodu BLIK. Zawsze wiąże się to z przelaniem pieniędzy na konto osoby, która ów kod udostępniła. Przestępcy często starają się ponaglać swoje potencjalne ofiary, przez co można popełnić błąd. Po odebraniu informacji o rzekomym zagrożeniu środków na koncie bankowym konieczne jest skontaktowanie się z bankiem lub policją, by zweryfikować tę informację. Niemal na pewno okaże się wówczas, że pieniądzom nic nie zagraża.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)