Oszustwo na OLX. Wypłacili pieniądze mimo braku środków

Oszustwo na OLX. Wypłacili pieniądze mimo braku środków

WhatsApp
WhatsApp
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
23.01.2022 06:53

Oszustwo na OLX przy użyciu komunikatora WhatsApp to w Polsce nadal chleb powszedni. W ciągu ostatnich dni spore straty z tego tytułu ponieśli mieszkańcy Rudy Śląskiej. Jedno kliknięcie pozbawiło ich oszczędności.

W tym tygodniu dobrze obłowili się cyberprzestępcy celujący w mieszkańców Rudy Śląskiej. Jak czytamy na lokalnym serwisie, oszustwo na OLX przy użyciu komunikatora WhatsApp pozwoliło na zgarnięcie przez oszustów 6 tys. złotych. W ciągu dwóch dni na terenie wspomnianego miasta okradziono aż 3 osoby.

Oszustwo przebiegło w klasyczny sposób. Złodziej odzywa się do osoby sprzedającej jakikolwiek przedmiot w serwisie OLX i prosi o wysyłkę. Przesyła wówczas link, który rzekomo ma służyć do przeprowadzenia płatności. W rzeczywistości spełnia on funkcję złodzieja naszych wrażliwych danych.

W przypadku mieszkańców Rudy Śląskiej cała akcja została niestety przeprowadzona skutecznie. Cyberprzestępcy zainkasowali dzięki temu 600, 5200 i 2000 złotych. Ciekawe jest to, że jedna z ofiar oszustów wcale nie miała środków na własnym koncie bankowym.

Posłużyło ono oszustom jako konto tak zwanego słupa. Inna oszukana przelała na nie 2000 złotych, chcąc kupić fikcyjny towar.

Policja apeluje do wszystkich internautów o ostrożność. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączników i linków niewiadomego pochodzenia. Oszuści są coraz bardziej przebiegli i często trudno rozpoznać, która strona banku jest prawdziwa, a która służy do wyłudzania danych.

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)