Oszustwo "na prawo jazdy". Kobieta straciła blisko 30 tys. zł

Oszustwo "na prawo jazdy". Kobieta straciła blisko 30 tys. zł

Oszuści stale szukają nowych sposobów na przejęcie naszych danych i pieniędzy
Oszuści stale szukają nowych sposobów na przejęcie naszych danych i pieniędzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | wang mengmeng
Karolina Modzelewska
04.11.2022 17:49

Kreatywność oszustów w sieci nie zna granic. Wykorzystują wszelkie możliwe sposoby, aby przejąć nasze dane i pieniądze. Jak donosi Komenda Miejska Policji Biała Podlaska, przekonała się o tym 28-latka, która odpowiedziała na znalezione na portalu społecznościowym ogłoszenie dotyczące pomocy "w szybkim zdobyciu prawa jazdy".

Komenda Miejska Policji Biała Podlaska informuje o internetowym oszustwie, w wyniku którego 28-latka straciła blisko 30 tys. zł. Kobieta, która przebywa w Niemczech, na jednym z portali społecznościowych natknęła się na ofertę pomocy "w szybkim zdobyciu prawa jazdy". Ogłoszenie było zamieszczone na profilu nieznanej jej kobiety. Pomimo tego postanowiła się z nią skontaktować i dowiedzieć nieco więcej o atrakcyjnej propozycji.

Oszustwo "na prawo jazdy"

W trakcie wymiany wiadomości 28-latka dowiedziała się, że kobieta od ogłoszenia zajmuje się księgowością. To jej mąż jest właściwą osobą, z którą należy kontaktować się w sprawie prawa jazdy. Kobieta odezwała się do mężczyzny i ustaliła szczegóły związane z kursem oraz późniejszym odbiorem prawa jazdy w Polsce. Ten przesłał jej nawet umowę, którą kobieta wypełniła i odesłała z dołączoną do niej kserokopią swoich dokumentów.

Podpisanie umowy nie uchroniło kobiety przed utratą pieniędzy. Po wykonaniu kilku przelewów w euro i próbach ustalenia jakichś konkretów kobieta została zablokowana przez mężczyznę, a ogłoszenie zniknęło z sieci. To dość popularny schemat powtarzający się w przypadku oszustw rozpowszechnianych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto o tym pamiętać i uważać na wszelkiego rodzaju "atrakcyjne" oferty. Zwłaszcza że stale przybywa wariantów nowych oszustw.

Zwraca na to również uwagę Komenda Miejska Policji Biała Podlaska, która apeluje "o rozwagę podczas transakcji on-line, oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. "super okazje" i "promocje", które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów". Podpisujemy się pod tym apelem. Bądźmy uważni w sieci i nie dajmy się zwieść przestępcom.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)