Oszustwo wycelowane w kierowców. Ministerstwo ostrzega

Oszustwo wycelowane w kierowców. Ministerstwo ostrzega31.01.2022 18:03
Kierowcy w Polsce na celowniku oszustów
Kierowcy w Polsce na celowniku oszustów
Źródło zdjęć: © Getty Images | LUIS ALVAREZ

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami wymuszającymi płatności w systemie viaTOLL. To oszustwo phishingowe mające na celu wyłudzenie naszych danych, które mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta.

Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat w sprawie nowego oszustwa. Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, podpisanymi przez "Zespół viaTOLL", które nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL i odsyłają do fałszywej strony www – czytamy na oficjalnej stronie resortu.

MF wyjaśnia, że wiadomości te mają na celu wyłudzenie danych do logowania i danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej. Dysponując tymi informacjami oszuści mogą ukraść pieniądze z konta ofiary.

Jak przypomina resort, świadczenie usługi viaTOLL zostało zakończone z końcem września ub.r. Oznacza to, że nie jest już prowadzony "pobór płatności za przejazd drogami płatnymi za pośrednictwem viaTOLL".

MF wystosowało prośbę, aby każdy, kto otrzyma podejrzanego e-maila w tej sprawie przekazał zgłoszenie na adres: incydent@mf.gov.pl lub skontaktował się telefonicznie dzwoniąc na numery: 800 101 101 lub + 48 22 521 10 10. "Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników" – podkreślono w komunikacie.

Przypominamy, aby w razie otrzymania podobnych wiadomości nie klikać podejrzanych linków - zwłaszcza jeśli są one zawarte w e-mailach, które trafiły do folderu spam. Należy także dokładnie sprawdzić adres strony podany w treści i w razie wątpliwości skontaktować się z firmą, która jest podawana jako nadawca.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)