Panono - kula robiąca zdjęcia panoramiczne ufundowana przez społeczność

Panono - kula robiąca zdjęcia panoramiczne ufundowana przez społeczność

Panono - kula robiąca zdjęcia panoramiczne ufundowana przez społeczność
Tomek Kondrat
03.01.2014 16:09

Serwisy takie jak Kickstarter, czy indiegogo w przeszłości zostały wykorzystane do wypromowania sporej liczby urządzeń i gier. Proces ten, nazywany z angielskiego crowdfundingiem, zaowocował wydaniem takich urządzeń jak zegarek Pebble lub konsola z Androidem – OUYA. Zebrane kwoty nierzadko przekraczają kilka milionów dolarów, co jest dość pokaźną sumą.

Obraz

Wkrótce do grona urządzeń sfinansowanych przez crowdfunding dołączy Panono – panoramiczny aparat fotograficzny o kształcie kuli o średnicy 11 cm i wadze jedynie 300 gramów. Łączna rozdzielczość urządzenia wynosi 108 megapikseli i podzielona jest na 36 kamer, które robią panoramiczne zdjęcie dużej rozdzielczości. Aby zrobić zdjęcie kula musi zostać podrzucona, umieszczona na stojaku lub podniesiona do góry. Rzucanie aparatem, to coś nietypowego i wiązać się może ze sporym ryzykiem. Twórcy zapowiadają jednak, że Panono jest w stanie przetrwać upadek nawet na dość twardą powierzchnię. Zdjęcia można przeglądać na ekranie urządzenia mobilnego z systemem iOS lub Android, do którego są automatycznie przesyłane.

Projekt powstał w 2011 roku, kiedy to na SIGGRAPH ASIA przedstawiono prototyp, który można zobaczyć na powyższym filmiku. Produkcja urządzenia okazała się jednak zbyt droga i dlatego zdecydowano się na modyfikację konstrukcji, która wiąże się także z obniżką ceny.

Zespół stojący za produkcją Panono ustalił kwotę wsparcia na 900 tysięcy dolarów, która właśnie została osiągnięta. Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży we wrześniu tego roku, a sama cena do niskich nie należy. Klienci muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 499$. Zbiórka jest dostępna jeszcze przez dwa dni, więc możliwe jest nabycie Panono w bardziej atrakcyjnej cenie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)