Pendrive serwisowy

Witam. W sieci jest wiele oprogramowania które ma za zadanie pomóc nam w utrzymaniu komputera w dobrej kondycji. Są to programy testujące podzespoły (np. memtest), partycjonujące dysku (gparted), programy do kasowania hasła Windows (Offline NT Password & Registry Editor) i wiele innych zastosowań. Nigdy nie wiadomo jaki program kiedy będzie potrzebny, więc dobrze by było zaopatrzyć się we wszystkie. Chyba zgodzicie się, że byłoby to niezbyt praktyczne:) Rozwiązaniem jest Ultimate Boot CD. Jest to bardzo dobry zestaw narzędzi (w zdecydowanej większości z licencją freeware lub gpl. Jednak ostatnio coraz popularniejsze są netbooki które nie posiadają napędu CD/DVD. Na szczęście bez większego problemu można "zainstalować" całe oprogramowanie na pendrive.

Potrzebujemy:
Pendrive - min 512 MB
Obrazu ISO UBCD Obecnie najnowsza wersja to 5.0.2
RMPrepUSB Obecnie najnowsza wersja to 2.1.1

Po zaopatrzeniu się we wszystkie składniki rozpakowujemy zarówno UBCD.iso (np. D:\UBCD) jak i RMPrepUSB (np. D:\RMPrepUSB).

Wśród oprogramowania UBCD jest również antywirus, więc wypadałoby go zaktualizować:). Wchodzimy do katalogu antywirusa (np. D\UBCD\ubcd\tools\win32\antivirus) i uruchamiamy kolejno wszystkie trzy skrypty.

Następnie wchodzimy do katalogu RMPrepUSB i uruchamiamy plik RMPrepUSB.exe. Dla wygody w prawym górnym rogu zmieniamy język (1) na nasz ojczysty:) Następnie wybieramy pendrive'a na którym chcemy zainstalować UBCD (2). Profilaktycznie czyścimy MBR (3). Następnie ustawiamy pola:
Rozmiar: MAX
Opcje uruchamiania = SYSLINUX Bootable
System plików i obejścia = FAT32 + (Check the Box) Boot as HDD (2PTNS)
Po formatowaniu kopiuj pliki z poniższej ścieżki – miejsce gdzie rozpakowaliśmy plik ISO (np. D:\UBCD)
Następnie klikamy na Twórz dysk USB (4).

Teraz kolejne okna będą prosić o potwierdzenie (pamiętajmy, że wszystkie dane na pendrive zostaną utracone!!, pokarze się postęp w kopiowaniu i zostanie wyświetlona informacja, że pliki zostały skopiowane (oczywiście jeśli wszystko odbędzie się bez błędów).

Na końcu wyświetli się kilka okien dialogowych:
Pierwsze klikamy na No (chyba, że instalujemy na macierzy RAID)
Drugie dotyczy starych BIOSów - ja wybrałem No
W trzecim oknie zostawiamy wartość 1 i klikamy OK
W ostatnim zatwierdzamy klikając OK i po chwili nasz pendrive serwisowy będize gotowy:)

Oczywiście samo narzędzie można dostosowywać do swoich potrzeb (np. poprzez dodanie jakiejś małej dystrybucji linuksa, albo Clonezilla).