Photoshop CC 2015 na Linuksie – dzięki temu skryptowi wystarczy kilka kliknięć

Photoshop CC 2015 na Linuksie – dzięki temu skryptowi wystarczy kilka kliknięć

Photoshop CC 2015 na Linuksie – dzięki temu skryptowi wystarczy kilka kliknięć
14.10.2017 11:38, aktualizacja: 14.10.2017 14:15

Od praktycznie samego początku obecności Linuksa na desktopie,Photoshop pozostaje jednym z najbardziej wyczekiwanych programów natę platformę. Mijają jednak lata, a dla Adobe Linux praktycznienie istnieje, i raczej się to nie zmieni. Dla tych fanów Linuksa,którzy nie chcą bawić się w wirtualizację czy przełączanie sięmiędzy systemami operacyjnymi, jedynym rozwiązaniem jest Wine,pozwalające z całkiem niezłym efektem uruchomić Photoshopa…przynajmniej jego starsze wersje. Z nowszymi jest ciężko – można,ale konfiguracja środowiska nie należy do łatwych. Teraz jednakpojawiło się rozwiązanie, dzięki któremu Photoshopa (CC 2015)zainstalujemy w Linuksie kilkoma kliknięciami.

Narzędzie PlayOnLinuxto nakładka na Wine, ogromnie ułatwiająca instalowaniewindowsowego oprogramowania w Linuksie, i zarządzanie nim: możemywykorzystywać różne wersje tego środowiska uruchomieniowego dlaróżnych aplikacji, selektywnie modyfikować ich konfigurację, a conajważniejsze, wszystkie te procesy skryptować. Głównym atutemPlayOnLinuksa jest właśnie wbudowana baza takich skryptów –wystarczy wybrać, to co nas interesuje, a później jednymkliknięciem program stworzy właściwe otoczenie dla windowsowejaplikacji, tak by czuła się jak w domu. Oczywiście możemy teżuruchamiać skrypty spoza bazy.

Skrypt do instalacji Photoshopa w PlayOnLinux
Skrypt do instalacji Photoshopa w PlayOnLinux

Takim właśnie skryptem dla tej nakładki na Wine jestudostępniony na GitHubie creative-cloud-linux,autorstwa Corbina Davenporta. Po jego pobraniu i wczytaniu z poziomuPlayOnLinuksa (Narzędzia > Uruchom skrypt lokalny), będziemymusieli wyrazić zgodę na uruchomienie niepodpisanego skryptu. Gdyto nastąpi, creative-cloud-linux kolejno:

  • stworzy nową butelkę Wine udającą Windowsa XP,
  • pobierze i zainstaluje niezbędne łatki, biblioteki i fonty,
  • pobierze ze strony Adobe oficjalnego kreatora instalacji CreativeCloud,
  • zainstaluje program Adobe Application Manager,
  • zmieni konfigurację butelki Wine tak, by udawała Windows 7
  • uruchomi Adobe Application Manager, pozwalając na instalowanieoprogramowania Adobe z listy.
Adobe Application Manager pozwala też na aktualizacje oprogramowania na Linuksie
Adobe Application Manager pozwala też na aktualizacje oprogramowania na Linuksie

Oczywiście by zainstalować oprogramowanie Adobe, należydysponować kontem Adobe ID i pamiętać o warunkachlicencjonowania. Bezbłędnie w ten sposób możemy skorzystać zAdobe Photoshopa CC 2015 oraz Adobe Lightrooma 5. Co do pozostałychaplikacji, jest różnie – kompatybilność z Wine sprawdzicie woficjalnej bazie WineHQ.

Photoshop śmiga na linuksowym pulpicie
Photoshop śmiga na linuksowym pulpicie

Miłego korzystania z Photoshopa na Linuksie – Richard Stallmanwolałby oczywiście, byście używali GIMP-a, ale jak wiadomo, zGIMP-em różnie bywa, nie zaspokoi potrzeb każdego.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)