Pierwsze wyniki finansowe Facebooka rozczarowały

Pierwsze wyniki finansowe Facebooka rozczarowały

27.07.2012 10:20, aktualizacja: 27.07.2012 10:30

Facebook zadebiutował na giełdzie w maju, zaś w nocy naszego czasu odbyła się pierwsza prezentacja jego wyników finansowych jako spółki publicznej. Liczby nie były najgorsze, ale nie spełniają oczekiwań sprzed debiutu giełdowego. Firma „cudownego dziecka” miała zagwarantować bajkowe wzrosty i niewyobrażalne zyski, ale te marzenia nie przetrwały zderzenia z rzeczywistością.

Facebook zanotował przychód wysokości 1,18 miliarda dolarów, co jest powyżej oczekiwań analityków. 84% przychodu (992 miliony dolarów) wygenerowały reklamy. Niestety w ostatecznym rozrachunku firma znalazła się pod kreską ze stratą netto wysokości 157 milionów dolarów. Akcje firmy straciły wczoraj 18% wartości, zaś od dnia debiutu 37%. Obecnie mają najniższą wartość w swojej krótkiej historii.

Firma podała również statystyki dotyczące liczby użytkowników, która tak naprawdę ma decydujący wpływ na jej kondycję. Liczba miesięcznie aktywnych użytkowników wyniosła w minionym kwartale 995 milionów, czyli o 29% więcej, niż przed rokiem. znaczący wzrost zanotowano wśród użytkowników mobilnych — 543 miliony aktywnych miesięcznie, co oznacza 67% wzrost rok-do-roku. O 32% względem analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła liczba użytkowników aktywnych dziennie — obecnie jest ich 552 miliony.

Perspektywy są dobre, ale spodziewającym się, że Mark Zuckerberg zamieni w złoto wszystko, czego dotknie, wylano kubeł zimnej wody na głowy. Facebook jest firmą z przyszłością, która zacznie przynosić porządne zyski za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. O ile oczywiście model biznesowy oparty na czerpaniu zysków z reklam będzie nadal działać. Problemem może być fakt, że w końcu ustabilizuje się liczba użytkowników serwisu, gdyż pula internautów jest jednak ograniczona. Jedynym logicznym kierunkiem rozwoju są platformy mobilne, a własnego telefonu Facebook produkować nie ma zamiaru — bardziej opłaca się zaistnieć na wszystkich innych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)