PKO BP ostrzega: uważaj na oszustów i nie instaluj aplikacji do zdalnej weryfikacji

PKO BP ostrzega: uważaj na oszustów i nie instaluj aplikacji do zdalnej weryfikacji

PKO BP ostrzega przed oszustami, fot. Getty Images
PKO BP ostrzega przed oszustami, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
23.10.2020 11:47

PKO Bank Polski ostrzega przez kolejnym zagrożeniem dla klientów. Jak się okazuje, nieznane osoby dzwonią do Polaków i podają się za pracowników banku, a następnie zachęcają do instalacji aplikacji do zdalnej weryfikacji ze Sklepu Play. Całość ma być podyktowana względami bezpieczeństwa, w które nieświadomy użytkownik może łatwo uwierzyć.

Oczywiście w rzeczywistości PKO BP nie prowadzi takich działań, a wszystkie osoby zachęcające telefonicznie do instalacji tego rodzaju aplikacji to podszywacze. Zagrożenie jest poważne, bowiem oszust dąży do przejęcia kontroli nad urządzeniem ofiary, na przykład z użyciem aplikacji TeamViewer. Pomoże mu to dotrzeć do autentycznych danych logowania do bankowości i zyskać dostęp do SMS-ów uwierzytelniających. To natomiast komplet pozwalający na kradzież pieniędzy z konta.

PKO BP apeluje więc, by nie reagować na takie telefony i przypomina, że nigdy nie wymaga od klientów instalacji dodatkowych aplikacji (poza aplikacją samej bankowości), a dzwoniący bankowcy nigdy nie poproszą klienta o podawanie haseł dostępu do serwisów banku. Bank dodaje, że jeśli ktoś odbędzie podejrzaną rozmowę lub ma wątpliwości co do wiarygodności pracownika, zawsze może się skontaktować z infolinią pod numerem 800 302 302 i wyjaśnić problem.

Opisywanego zagrożenia nie warto bagatelizować. Regularnie piszemy bowiem o przypadkach, kiedy ktoś zawierzywszy wiadomości lub SMS-owi, którego nadawcą jest rzekomo bank lub inna instytucja, z łatwością podaje dane logowania do bankowości w podejrzanych formularzach. Takie dane trafiają bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystują je później do logowania na autentyczne konto bankowe ofiary. Kradzież pieniędzy to później tylko kwestia przelewu na własne konto.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)