Po prostu MacOS. Apple uporządkuje nazewnictwo systemu swoich komputerów?

Po prostu MacOS. Apple uporządkuje nazewnictwo systemu swoich komputerów?

15.04.2016 12:52, aktual.: 15.04.2016 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak się nazywa system operacyjny komputerów Apple'a? Jesteśmypewni, że wielu ludzi, nawet zainteresowanych komputerami, udzielina to błędnej odpowiedzi. Firma z Cupertino najwyraźniej chcezmienić tę sytuację, ujednolicić schemat nazewnictwaoprogramowania systemowego, jakie tworzy dla swoich urządzeń.

Po prostu System.
Po prostu System.

Z nazwą systemu operacyjnego, z którym trafiają do klientówkomputery osobiste Apple'a, od dawna były problemy. Na samympoczątku nazywał się on po prostu „System Software”. Potemprzyszedł czas na „System”. W 1997 roku, zamiast Systemu 7.6zobaczyliśmy po raz pierwszy „Mac OS 7.6”. W roku 2000, po wielulatach męczenia się z klasycznym systemem Maków, przyszedł czasna prawdziwego Uniksa. Wtedy to poznaliśmy wywiedziony z NeXTStepasystem o nazwie „Mac OS X”. I wcale na tym się nie skończyło.

Debiut systemu o nazwie Mac OS (źródło: operating-system.org)
Debiut systemu o nazwie Mac OS (źródło: operating-system.org)

Pomimo czasem znaczących zmian w architekturze, przez kolejnelata Apple zmieniało jedynie kolejne numerki i przydomki systemu Maków. Kolejno pojawiały się więc Mac OS X 10.0 Cheetach, Mac OSX 10.1 Puma, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard i MacOS X 10.7 Lion.

Debiutujący w 2012 roku kolejny system z tej rodziny, oznaczonynumerkiem 10.8 i przydomkiem Mountain Lion zgubił gdzieś słówko„Mac”. Od tej pory mieliśmy w nazwie tylko OS X. Z kolei wsystemie z roku 2013 skończyły się dzikie koty i Apple przeszłona parki narodowe. Mieliśmy więc dalej OS X 10.9 Mavericks, OS X10.10 Yosemite i OS X 10.11 El Capitan. Fajnie, ale przez cały tenczas Apple wydawało jeszcze inne systemy operacyjne. iPhone, iPad iiPod Touch miały system o nazwie „iOS”, smartzegarki Apple Watchdostały oprogramowanie o nazwie „watchOS”, a urządzenia AppleTV po długich bojach przeszły na coś, co nosi nazwę tvOS.

Miesiąc temu ludzie z brazylijskiego serwisu MacMagazinewypatrzyli w plikach edytora Interface Builder (narzędzia do budowyinterfejsów użytkownika z pakietu Xcode) coś, co mogło sugerowaćnową formę nazewnictwa systemu – plikFUFlightViewController_macOS.nib. Pojawił się on wraz z wydaniemXcode dla najnowszej wersji systemu, OS X 10.11.4.

Obraz

Na tej podstawie sądzić o rebrandingu raczej trudno, nazwa macOSnie raz już przewijała się w nazewnictwie klas systemowych klasczy plików, choćby ze względu na wygodę i analogię do iOS-a. Wwidocznych dla użytkownika elementach interfejsu nic takiego jednaksię nie pojawiało. Wczoraj jednak Apple opublikowało swoją nowąstronę poświęconą ochronie środowiska. Z niej internauci moglisię dowiedzieć, że firma zakłada cykl wymiany sprzętu na czterylata dla urządzeń z systemami MacOS i tvOS oraz trzy lata dlaurządzeń z systemami iOS i watchOS.

MacOS, a nie OS X (źródło: 9to5mac.com)
MacOS, a nie OS X (źródło: 9to5mac.com)

Po kilkunastu godzinach nazwa „MacOS” zniknęła ze strony,zastąpiona przez „OS X”. Najwyraźniej w dziale PR ktośprzeczytał, co kto inny napisał – ale wieść już poszła wświat. Z naszej perspektywy nowa nazwa jest na pewno znacznieprzyjaźniejsza fleksji, wiemy dobrze, jak ludziom nie podoba sięformalnie prawidłowa odmiana „OS X” – „OS-a X”, „OS-owiX” itd. Być może oficjalnie zmiana zostanie już ogłoszonapodczas tegorocznej konferencji WWDC, gdy zaprezentowane zostanąnowe Maki, być może właśnie ze starym-nowym-ale-wcale-nie-tamtymsystememem MacOS.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)