Podróbki kart NVIDII to już nie problem. GPU-Z 2.12.0 potrafi je rozpoznać

Podróbki kart NVIDII to już nie problem. GPU‑Z 2.12.0 potrafi je rozpoznać

Źródło: Linus Tech Tips
Źródło: Linus Tech Tips
Piotr Urbaniak
15.10.2018 14:08

Dzisiaj, w świecie opanowanym przez tanie zakupy z Chin, podróbki generują oczywisty problem: dając się omamić wyjątkowo atrakcyjną ceną, łatwo nabyć produkt zupełnie inny od oczekiwanego. Patrząc na rynek sprzętu komputerowego, niniejsze zjawisko dotyka w stopniu szczególnym kart graficznych. I cóż, najnowsze wydanie aplikacji GPU-Z, służącej do weryfikacji modelu zainstalowanej grafiki, nikogo przed złym zakupem nie uchroni, ale przynajmniej pozwoli zawczasu dowiedzieć się nawet kompletnemu laikowi, że coś jest nie tak.

Sprytni Azjaci parę lat temu wpadli na iście szatański pomysł przerabiania BIOS-ów NVIDII tak, aby w systemie grafika widniała jako inna, niż jest w rzeczywistości. Tym sposobem setki zalegających na magazynach, często wręcz prehistorycznych konstrukcji, takich jak GeForce GTS 450, zaczęto „przerabiać” na nowsze i dużo wydajniejsze modele, na przykład GeForce'y GTX 1050. Tak spreparowane karty oferowane są w wyraźnie niższych cenach, w odniesieniu do pełnoprawnych odpowiedników renomowanych marek, ale zarazem kosztują nieco więcej niż staroć nazwany po imieniu. W efekcie niedoświadczonemu użytkownikowi łatwo o pomyłkę.

Nie, to nie jest GeForce GTX 1050 Ti. Źródło: Softpedia
Nie, to nie jest GeForce GTX 1050 Ti. Źródło: Softpedia

Dotychczas proces rozpoznania oszustwa polegał na zdiagnozowaniu rzeczywistych parametrów posiadanej karty, a następnie odniesieniu ich do tego, co podaje na swojej stronie NVIDIA. Natomiast począwszy od dnia dzisiejszego, dzięki GPU-Z w wersji 2.12.0, wszystko zrobi za nas w pełni zautomatyzowane narzędzie. Program porównuje odczyty dotyczące parametrów, chociażby liczbę procesorów strumieniowych, z wartościami umieszczonymi w bazie danych i w razie potrzeby wyświetla odpowiedni monit. Przykładowo, widniejący na powyższym zrzucie GeForce GTX 1050 Ti w istocie okazuje się GeForcem GTX 550 Ti z przestarzałym rdzeniem Fermi GF116 i zaledwie 192 jednostkami CUDA, zamiast, odpowiednio, Pascal GP107 i 768 CUDA.

Co istotne, obsługiwane są właściwie wszystkie układy graficzne, które zwykli wykorzystywać oszuści: G84, G86, G92, G94, G96, GT215, GT216, GT218, GF108, GF106, GF114, GF116, GF119, GK106. Tak więc GPU-Z 2.12.0 wygląda na naprawdę efektywne rozwiązanie. Powtórzę, aplikacja nikogo przed złym zakupem nie uchroni, ale na pewno pozwoli zorientować się we wiarygodnym źródle informacji, jeśli – dajmy na to – zakupiona na aukcji grafika okaże się zdecydowanie mniej wydajna niż wskazują jej testy i dane producenta. Jakby zaszła taka konieczność, program GPU-Z 2.12.0 można oczywiście znaleźć w naszym dziale download.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)