Podróbki kart NVIDII to już nie problem. GPU‑Z 2.12.0 potrafi je rozpoznać

Dzisiaj, w świecie opanowanym przez tanie zakupy z Chin, podróbki generują oczywisty problem: dając się omamić wyjątkowo atrakcyjną ceną, łatwo nabyć produkt zupełnie inny od oczekiwanego. Patrząc na rynek sprzętu komputerowego, niniejsze zjawisko dotyka w stopniu szczególnym kart graficznych. I cóż, najnowsze wydanie aplikacji GPU-Z, służącej do weryfikacji modelu zainstalowanej grafiki, nikogo przed złym zakupem nie uchroni, ale przynajmniej pozwoli zawczasu dowiedzieć się nawet kompletnemu laikowi, że coś jest nie tak.

Źródło: Linus Tech Tips
Źródło: Linus Tech Tips

Sprytni Azjaci parę lat temu wpadli na iście szatański pomysł przerabiania BIOS-ów NVIDII tak, aby w systemie grafika widniała jako inna, niż jest w rzeczywistości. Tym sposobem setki zalegających na magazynach, często wręcz prehistorycznych konstrukcji, takich jak GeForce GTS 450, zaczęto „przerabiać” na nowsze i dużo wydajniejsze modele, na przykład GeForce'y GTX 1050. Tak spreparowane karty oferowane są w wyraźnie niższych cenach, w odniesieniu do pełnoprawnych odpowiedników renomowanych marek, ale zarazem kosztują nieco więcej niż staroć nazwany po imieniu. W efekcie niedoświadczonemu użytkownikowi łatwo o pomyłkę.

Nie, to nie jest GeForce GTX 1050 Ti. Źródło: Softpedia
Nie, to nie jest GeForce GTX 1050 Ti. Źródło: Softpedia

Dotychczas proces rozpoznania oszustwa polegał na zdiagnozowaniu rzeczywistych parametrów posiadanej karty, a następnie odniesieniu ich do tego, co podaje na swojej stronie NVIDIA. Natomiast począwszy od dnia dzisiejszego, dzięki GPU-Z w wersji 2.12.0, wszystko zrobi za nas w pełni zautomatyzowane narzędzie. Program porównuje odczyty dotyczące parametrów, chociażby liczbę procesorów strumieniowych, z wartościami umieszczonymi w bazie danych i w razie potrzeby wyświetla odpowiedni monit. Przykładowo, widniejący na powyższym zrzucie GeForce GTX 1050 Ti w istocie okazuje się GeForcem GTX 550 Ti z przestarzałym rdzeniem Fermi GF116 i zaledwie 192 jednostkami CUDA, zamiast, odpowiednio, Pascal GP107 i 768 CUDA.

Co istotne, obsługiwane są właściwie wszystkie układy graficzne, które zwykli wykorzystywać oszuści: G84, G86, G92, G94, G96, GT215, GT216, GT218, GF108, GF106, GF114, GF116, GF119, GK106. Tak więc GPU-Z 2.12.0 wygląda na naprawdę efektywne rozwiązanie. Powtórzę, aplikacja nikogo przed złym zakupem nie uchroni, ale na pewno pozwoli zorientować się we wiarygodnym źródle informacji, jeśli – dajmy na to – zakupiona na aukcji grafika okaże się zdecydowanie mniej wydajna niż wskazują jej testy i dane producenta. Jakby zaszła taka konieczność, program GPU-Z 2.12.0 można oczywiście znaleźć w naszym dziale download.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)