Policja zatrzymała podejrzanych o wyłudzenia "na Blika". Grozi im do 8 lat więzienia

Policja zatrzymała podejrzanych o wyłudzenia "na Blika". Grozi im do 8 lat więzienia17.06.2021 16:20
Policja zatrzymała podejrzanych o oszustwa "na Blika"
Policja zatrzymała podejrzanych o oszustwa "na Blika"
Źródło zdjęć: © Getty Images

Małopolska Policja zatrzymała dwóch podejrzanych mężczyzn, którzy mogą być odpowiedzialni za wiele oszustw "na Blika". Zarzuca się im wyłudzenie lub próbę wyłudzenia łącznie 60 tys. złotych i działanie na szkodę ponad 150 osób.

Policja opisuje szczegóły śledztwa, w wyniku którego udało się dotrzeć do dwóch podejrzanych hakerów. Działali oni według "typowego" schematu opisywanego oszustwa. Najpierw przejmowali więc konta w serwisach społecznościowych (korzystając z danych logowania nabytych w sieci po wyciekach), a później kontaktowali się ze znajomymi wybranych osób, prosząc o pożyczkę różnych kwot.

Wykorzystując tę metodę, udało im się zdobyć dostęp do ponad 30 profili, a później skontaktować ze 150 osobami, od których próbowali wyłudzić (w niektórych przypadkach skutecznie) łącznie 60 tys. złotych. Pieniądze miały trafić lub trafiły na ich konto za pośrednictwem Blika. Podejrzani to 19- i 22-latek z powiatu dąbrowskiego. Zostali zatrzymani przez Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Jak podaje Małopolska Policja, mężczyźni przyznali się do popełnienia czynów, które się im zarzuca. Teraz grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. W czasie śledztwa ustalono, że działalność mężczyzn trwała od lutego do października 2020 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)