Polityka prywatności Google niezgodna z holenderskim prawem

Polityka prywatności Google niezgodna z holenderskim prawem

Polityka prywatności Google niezgodna z holenderskim prawem
Tomek Kondrat
29.11.2013 15:05

Holenderski Organ Ochrony Danych Osobowych (DPA) po siedmiomiesięcznym śledztwie, oskarżył Google o łamanie lokalnego prawa do prywatności. Oskarżenia obejmują okres od wprowadzenia nowych zasad prywatności firmy, które miało miejsce w 2012 roku — podaje serwis Techienews. DPA stwierdził, że Google nie ma podstaw prawnych, aby gromadzić informacje o użytkownikach odwiedzających strony internetowe za pośrednictwem cookies.

Prezes Kolegium ochrony Danych Osobowych, dr Jacob Kohnstamm, powiedział, że gromadzenie danych z różnych serwisów firmy jak YouTube, czy wyszukiwarki oraz stron niebędących własnością Google łamie holenderskie prawo. Warto przypomnieć, że Google wykorzystuje zebrane dane w celu personalizacji reklam oraz serwisów, rozwoju projektów oraz w szeroko pojętych celach analitycznych. Kohnstamm posunął się do stwierdzenia, iż amerykański gigant rozciąga niewidzialną sieć, której celem jest zbieranie danych osobowych, bez naszego przyzwolenia. DPA dodał również, że Google w nieadekwatny sposób informuje swoich użytkowników o łączeniu ich danych osobowych z różnych serwisów.

350044645172209601

W odpowiedzi na postawione zarzuty, firma z Mountain View stwierdziła, iż „polityka prywatności firmy szanuje europejskie prawo i pozwala im tworzyć prostsze i bardziej efektywne serwisy. W pełni współpracujemy z DPA i zamierzamy kontynuować tę współpracę w przyszłości".

Holenderski Organ Ochrony Danych zaprosił Google do uczestniczenia w spotkaniu w celu omówienia tej kwestii. Po spotkaniu DPA zadecyduje, czy podjąć akcje prawne przeciwko amerykańskiej firmie. Owe konsekwencje mogą mieć charakter finansowy.

Holandia jest szóstym krajem Unii Europejskiej, który podjął śledztwo przeciwko Google i ich polityce prywatności. Poprzednimi krajami, które zdecydowały się na taki krok były Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania, o czym pisaliśmy na łamach portalu.

Hiszpańska Agencja Ochrony Danych Osobowych w czerwcu nałożyła na Google karę w wyskości 300 tysięcy euro za nieprzestrzeganie lokalnego prawa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)