Popularność e-booków rośnie… jak drzewa, z których zrobimy papier

Popularność e-booków rośnie… jak drzewa, z których zrobimy papier

Popularność e-booków rośnie… jak drzewa, z których zrobimy papier
23.04.2015 15:10, aktualizacja: 24.04.2015 12:33

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki, także elektronicznej. Bez względu na to, jak miłośnicy „martwych drzew” będą krytykować cyfrowe wydania, e-booki zyskują popularność. Sprzedaż urządzeń do czytania w Europie wzrosła o ponad 30% względem ubiegłego roku.

W Polsce książki elektroniczne powoli zdobywają popularność. TNS informuje, że jeszcze trzy lata temu kontakt z tak wydaną pozycją miało tylko 7,3% Polaków, w 2014 było to już 12%. W porównaniu do 2013 roku, w 2014 do nowych właścicieli trafiło o 30% więcej czytników w Unii Europejskiej i o 20% więcej w skali światowej. Szczególnym zainteresowaniem książki elektroniczne i czytniki cieszą się w sezonie prezentowym (okolice Bożego Narodzenia) i urlopowym – w końcu łatwiej spakować czytnik niż kilka tomów na pachnącym, szeleszczącym papierze.

350134302027311041

Virtualo widzi znaczący wzrost obrotów na rynku książek elektronicznych: w ubiegłym roku było to 40 milionów złotych, w bieżącym mogą być o większe aż o 20 milionów. A jednak wiele osób musi żonglować wydaniami, gdyż niektóre pozycje dostępne są tylko w postaci elektronicznej lub tylko na papierze. Szczególnie te starsze książki trudno dostać w postaci elektronicznej, chyba że na tyle mocno zakorzeniły się w kulturze, że doczekały się nowoczesnego wznowienia. Gdzieś między nimi zdarzają się audiobooki, ale nie każdemu taki sposób „czytania” odpowiada.

Mimo iż Amazon w Polsce tylko przepakowuje kartony, najpopularniejszym czytnikiem w naszym kraju są urządzenia z rodziny Kindle – stanowią 73% czytników w ogóle. Według Virtualo na tabletach czyta zaledwie 2,3% miłośników e-booków. PocketBook przewiduje, że kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed producentami czytników, nie są kolorowe ani szybciej odświeżane ekrany. Najwięcej wysiłku trzeba włożyć w system dystrybucji książek. Trzeba usprawnić proces kupowania e-booków i przesyłania ich na urządzenia. Należy pomyśleć nad systemami integrującymi biblioteki i księgarnie internetowe, dzięki którym użytkownicy będą zawsze mieli dostęp do swoich ulubionych pozycji.

Światowy Dzień Książki to oczywiście pretekst do rozejrzenia się po księgarniach. Helion obniża cenę drugiej książki lub e-booka o połowę. W poszukiwaniu inspiracji warto sięgnąć po książkę „Chłopcy od Google'a. Sergey Brin i Larry Page o sobie”, która właśnie weszła na polski rynek i jest dostępna w promocyjnej cenie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)