Popularność e‑booków rośnie… jak drzewa, z których zrobimy papier

Popularność e-booków rośnie… jak drzewa, z których zrobimy papier

23.04.2015 15:10, aktual.: 24.04.2015 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki, także elektronicznej. Bez względu na to, jak miłośnicy „martwych drzew” będą krytykować cyfrowe wydania, e-booki zyskują popularność. Sprzedaż urządzeń do czytania w Europie wzrosła o ponad 30% względem ubiegłego roku.

W Polsce książki elektroniczne powoli zdobywają popularność. TNS informuje, że jeszcze trzy lata temu kontakt z tak wydaną pozycją miało tylko 7,3% Polaków, w 2014 było to już 12%. W porównaniu do 2013 roku, w 2014 do nowych właścicieli trafiło o 30% więcej czytników w Unii Europejskiej i o 20% więcej w skali światowej. Szczególnym zainteresowaniem książki elektroniczne i czytniki cieszą się w sezonie prezentowym (okolice Bożego Narodzenia) i urlopowym – w końcu łatwiej spakować czytnik niż kilka tomów na pachnącym, szeleszczącym papierze.

Obraz

Virtualo widzi znaczący wzrost obrotów na rynku książek elektronicznych: w ubiegłym roku było to 40 milionów złotych, w bieżącym mogą być o większe aż o 20 milionów. A jednak wiele osób musi żonglować wydaniami, gdyż niektóre pozycje dostępne są tylko w postaci elektronicznej lub tylko na papierze. Szczególnie te starsze książki trudno dostać w postaci elektronicznej, chyba że na tyle mocno zakorzeniły się w kulturze, że doczekały się nowoczesnego wznowienia. Gdzieś między nimi zdarzają się audiobooki, ale nie każdemu taki sposób „czytania” odpowiada.

Mimo iż Amazon w Polsce tylko przepakowuje kartony, najpopularniejszym czytnikiem w naszym kraju są urządzenia z rodziny Kindle – stanowią 73% czytników w ogóle. Według Virtualo na tabletach czyta zaledwie 2,3% miłośników e-booków. PocketBook przewiduje, że kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed producentami czytników, nie są kolorowe ani szybciej odświeżane ekrany. Najwięcej wysiłku trzeba włożyć w system dystrybucji książek. Trzeba usprawnić proces kupowania e-booków i przesyłania ich na urządzenia. Należy pomyśleć nad systemami integrującymi biblioteki i księgarnie internetowe, dzięki którym użytkownicy będą zawsze mieli dostęp do swoich ulubionych pozycji.

Światowy Dzień Książki to oczywiście pretekst do rozejrzenia się po księgarniach. Helion obniża cenę drugiej książki lub e-booka o połowę. W poszukiwaniu inspiracji warto sięgnąć po książkę „Chłopcy od Google'a. Sergey Brin i Larry Page o sobie”, która właśnie weszła na polski rynek i jest dostępna w promocyjnej cenie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)