Portfel zostaw w domu. Rusza system płatności mobilnych BLIK

Portfel zostaw w domu. Rusza system płatności mobilnych BLIK

Portfel zostaw w domu. Rusza system płatności mobilnych BLIK
09.02.2015 12:32, aktualizacja: 09.02.2015 17:43

W płatnościach mobilnych nastąpił dziś przełom – dziś zostanie uruchomiony system BLIK. Dzięki niemu klienci sześciu banków działających w Polsce będą mogli płacić za zakupy, wybierać pieniądze z bankomatów i autoryzować płatności internetowe w aplikacji swojego banku. W najbliższym czasie będzie można także przekazywać pieniądze innym za pomocą swoich smartfonów.

Nowy system płatności mobilnych oficjalnie ujrzał światło dzienne podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Dziś rusza, ale na pełnię możliwości trzeba będzie jeszcze poczekać. Z Blika można już skorzystać w aplikacjach mobilnych banków, które przyłączyły się do spółki Polski Standard Płatności: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank (wraz z Orange Finanse) oraz PKO Bank Polski, przyłączenia się do nich nie wykluczają także m.in. Credit Agricole, BNP Paribas, Eurobank i Idea Bank. Na wstępie Klienci będą też mogli dokonywać wypłat z bankomatów należących do Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego oraz PKO Banku Polskiego. System mobilnych płatności rozwijany przez Pekao SA również może zostać zintegrowany z Blikiem. Na to z resztą liczą jego pomysłodawcy.

BLIK w mBanku - nowy standard płatności mobilnych

Aplikację swojego banku należy zaktualizować do najnowszej wersji. Potem trzeba jeszcze aktywować konto mobilne w systemie. W większości aplikacji wystarczy zalogować się na swoje konto, ustalić PIN dla Blika oraz konto, na którym będzie operował. Cały proces zajmuje około minuty… i już można iść na zakupy.

Obraz

BLIK ma wprowadzić przyjazne dla użytkowników zabezpieczenia. Podstawowym mechanizmem identyfikacyjnym będą kody jednorazowe, generowane na żądanie banku i wyświetlane na ekranie smartfonu. Po wpisaniu kodu w terminalu płatniczym, bankomacie lub na stronie aplikacja mobilna powinna powiadomić o transakcji i poprosić o zatwierdzenie. Wykonywanie niektórych operacji, na przykład przekazywanie pieniędzy znajomym, będzie możliwe nawet bez dostępu do Internetu.

Obraz

BLIK to konkurencja przede wszystkim dla płatności kartą, choć obecnie trudno będzie mu pokonać wygodne płatności zbliżeniowe. Będzie miał jednak kilka niepowtarzalnych przewag: zapewni kontrolę nad finansami i umożliwi przekazywanie pieniędzy między użytkownikami (płatności P2P). Wdrożenie płatności NFC jest wysoko na liście priorytetów i możemy spodziewać się ich jeszcze w tym roku.

Polski Standard Płatności zapowiedział, że do dyspozycji klientów będzie 200 tysięcy terminali akceptujących transakcje – to prawie połowa wszystkich terminali płatniczych w Polsce. Partnerem PSP w tej sprawie są firmy eService i FirstData, czyli dwaj z największych agentów rozliczeniowych na polskim rynku. Płatności przez Internet obsłużą DotPay i PayPro (przelewy24). BLIK bazuje na powszechnych systemach rozliczeń Elixir i Express Elixir, dzięki czemu można go łatwo wdrożyć w każdym banku. Infrastrukturę teleinformatyczną dla BLIK zapewnia Krajowa Izba Rozliczeniowa i warto wspomnieć, że jest to pierwsza licencja NBP dla systemu detalicznych płatności mobilnych.

Polska jest podatnym gruntem jeśli chodzi o wprowadzanie nowinek bankowych. Prawie 13 milionów Polaków korzysta już z bankowości internetowej, ponad 3,5 milionów klientów używa bankowych aplikacji na smartfonach. Ten rok ma być przełomowy na rynku płatności mobilnych, bo dotychczas brakowało nam jednolitego systemu dla płatności smartfonami. Deloitte przewiduje, że ten typ transakcji wzrośnie o 1000%. Do 2020 roku większość przelewów będzie dokonywana ze smartfonów, podobnie ma być z opłacaniem rachunków.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)