WindowsGrafikaModelowanie 3DPOV-Ray

POV-Ray3.7

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Persistence of Vision Raytracer (w skrócie: POV-Ray) to dostępny na wiele platform i udostępniany na zasadach otwartego kodu renderer, budujący obraz metodą śledzenia promieni. Program powstał na bazie DKBTrace, ale czerpie także z innych, podobnych rozwiązań (głównie Polyray).

Sceny zbudowane dla POV-Ray opisywane są w jego własnym języku, który bazuje na prostych obiektach geometrycznych i operacjach CSG na nich. Język ten pozwala dodatkowo na wykorzystywanie pętli i instrukcji warunkowych, zmiennych i tablic, w celu oprogramowania bardziej złożonych powierzchni. Program dodatkowo symuluje różne typy oświetlenia, zjawiska atmosferyczne oraz efekty powierzchniowe. Obecnie wiele popularnych programów do modelowania posiada wbudowany eksport do formatu POV-Ray, lub — tak jak Blender — oferuje odpowiednie wtyczki.

POV-Ray jest stale rozwijany od 1991 roku, co zaowocowało m.in. poszerzeniem śledzenia promieni o obliczanie oświetlenia metodę energetyczną (radiosity). Trwają także prace nad wsparciem dla systemów silnie wielordzeniowych. Jednak nawet mimo wieloletniej spuścizny, POV-Ray rozwijany jest od dłuższego czasu powolnie i jakość wynikowych obrazów ustępuje tym uzyskiwanym przy użyciu rendererów Kerkythea czy YafaRay. POV-Ray pozostaje jednak popularny na uczelniach technicznych oraz jako test syntetyczny przy analizie wydajności procesorów.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
4.56 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań8 216
Data aktualizacji14 lis 2013
Rozmiar pliku30.54 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
Masz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)