Projekt Ara to rozczarowanie? Modularność może być domeną smartzegarków

Projekt Ara to rozczarowanie? Modularność może być domeną smartzegarków10.06.2016 00:32
Projekt Ara to rozczarowanie? Modularność może być domeną smartzegarków

Jedną z najważniejszych nowości podczas tegorocznej konferencji Google I/O były rewelacje dotyczące projektu Ara, który przyniesie nam w końcu prawdziwie modularny smartfon. Niemniej trudno nie odnieść wrażenia, że od momentu prezentacji pierwotnych założeń, koncepcję skrajnie uproszczono do formy, która może się okazać rozczarowaniem. Nadzieją mobilnych urządzeń modularnych może być jednak… smartzegarek.

A właśnie jako modularny smartwatch można określić Blocks. Urządzenie trafiło już do przedsprzedaży w nie najniższej cenie 330 dolarów. Za tę kwotę otrzymamy cztery wybrane moduły, a kolejne dwa mogą zawyżyć koszty do maksymalnie 411 dolarów. Pewną kontrowersją może być w tym przypadku fakt, że sprzedażą modułów zajął się jak dotąd jedynie producent samego zegarka.

Jeżeli zaś chodzi o specyfikację bazową, to w Blocks znajdziemy układ Snapradgon 2100 Wear, 512 MB RAM-u, aż 4 GB pamięci wewnętrznej. Pojemność baterii wynosi 300 mAh, a koperta została wykonana ze stali. Okrągły wyświetlacz będzie miał przekątną o długości 1,39 cala i rozdzielczości 400 × 400 pikseli. Na Blocks preinstalowany zostanie Android.

Samo urządzenie posiada okrągły wyświetlacz i plastikową bransoletę, występuje w trzech, całkiem eleganckich wersjach kolorystycznych. Całość prezentuje się minimalistycznie. Wspomniane moduły stanowią jak dotąd dodatkowy akumulator, moduł badający tętno, GPS, moduł „przygodowy”, który mierzy ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza i temperaturę, a także latarka oraz programowalny przycisk fizyczny.

Trudno stwierdzić, aby dotychczasowe realizacje modularnych smartfonów, czy to w wydaniu LG, czy Google, sprostały oczekiwaniom. Może się jednak okazać, że w przypadku smartfonów nie jest to cecha szczególnie pożądana, a funkcjonalność tych urządzeń jest chętniej rozszerzana nie przez możliwości sprzętowe, ale dzięki sklepom bogatym w miliony aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sprawy mają się jednak zupełnie inaczej na młodszym rynku urządzeń ubieralnych, ze smartzegarkami na czele. Tam ograniczenia związane ze specyfikacją sprzętową przekładają się na możliwości systemów operacyjnych. Może się zatem okazać, że tam, gdzie nie ma zasobów, by tworzyć rozbudowane aplikacje, swoje miejsce znajdą moduły. A dobitnym tego przykładem może być właśnie zegarek Blocks. Urządzenie trafi do nabywców w przyszłym roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)