Smartfon niczym pecet. Modularna Google Ara na rynku już za rok #io16

Smartfon niczym pecet. Modularna Google Ara na rynku już za rok #io16

Smartfon niczym pecet. Modularna Google Ara na rynku już za rok #io16
20.05.2016 22:44

Poznaliśmy wreszcie przyszłość Projektu Ara, modularnegosmartfonu, który będzie można sobie złożyć niczym z klocków,przynosząc do mobilnego świata co nieco z tej radości składaniawłasnych pecetów. Bądźcie pewni, to nie vaporware, szczęśliwcytaki smartfon dostaną do rąk jeszcze w tym roku. Pozostalipoczekają do przyszłego.

Google I/O zbliża się do końca, a firma z Mountain View wciążzasypuje ważnymi informacjami. Projekt Ara okazał się być czymświęcej, niż tylko fantazją. Odświeżona konstrukcja bazowa toobecnie obudowa i rdzenny moduł z szyną interfejsu, zawierającyCPU, GPU, anteny, czujniki, akumulator i wyświetlacz. Do tegomiejsce na sześć wymiennych modułów, zawierających hardware,jakiego świat jeszcze dziś nie widział.

Obraz

Podczas sesji Google pokazało działający modularny smartfon zmodułem kamery, wspomniało też o innych modułach, niekoniecznieoczywistych, wręcz specjalistycznych. Który smartfon dostępny dziśna rynku zawiera czujnik do mierzenia stężenia cukru we krwi?Nieoceniona pomoc dla chorych będzie mogła być zastosowana wdowolnym zgodnym z interfejsem Ary urządzeniu. Wszystkie modułybędą mogły być montowane i wyjmowane bez wyłączania urządzenia.

Firma z Mountain View już w czwartym kwartale tego roku chceudostępnić deweloperskie wersje Ary. Konsumenci zobaczą je wsprzedaży najdalej w za rok. Prace są na tyle rozwinięte, że Araopuszcza dział zaawansowanych projektów, będzie niezależnąjednostką biznesową Google'a.

Obraz

A rynek jest przecież niemały. Wbrew temu, co twierdzą niektóremedia, ludzie wcale nie przestali składać swoich pecetów. Nawetprzy kurczącym się rynku ten segment sprzętu PC dla entuzjastówjest na tyle duży, by mogły się na nim odnaleźć firmy robiąceprodukty, których w gotowych pecetach nie uświadczycie, i którewymagają (o zgrozo) pewnych umiejętności manualnych. Nawet jeśliAra nie sprzeda się w miliardach egzemplarzy, a jedynie w setkachtysięcy, dla Google'a i tak będzie zawsze widowiskowym popisemmożliwości i elastyczności, jakie oferuje Android, przyciągającdo siebie ludzi, którzy lubią klocki.

Ara: What’s next

Zainteresowani pracą nad Arą (i otrzymaniem deweloperskiejwersji smartfonu) mogą zgłosić się bezpośrednio do Google'a nastronie atap.google.com/ara/.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)