Projekt Whitechapel: Google pracuje nad autorskim procesorem Arm

Projekt Whitechapel: Google pracuje nad autorskim procesorem Arm

Google pozazdrościł Apple i też pragnie mieć autorski SoC?
Google pozazdrościł Apple i też pragnie mieć autorski SoC?
Piotr Urbaniak
06.12.2020 02:34

Jednostka ma trafić zarówno do smartfonów z serii Pixel, jak i laptopów Chromebook – donosi serwis Axios, powołując się na własne źródła informacji.

O projekcie autorskiego chipu Google'a, zwanego kodowo Whitechapel, słyszeliśmy już w kwietniu 2020 r. Niemniej padające wówczas informacje były raczej zdawkowe. Na dobrą sprawę mówiono jedynie o tym, że jakiś procesor w Mountain View istotnie powstaje. Tymczasem Axios, jak twierdzi, dysponuje pierwszymi konkretami.

Według przedstawionych danych, pierwsze egzemplarze nowego układu trafiają do programistów. Patrząc z technicznego punktu widzenia, oferują osiem rdzeni Arm, a ponadto dedykowane koprocesory do akceleracji uczenia maszynowego i obsługi Asystenta Google w stanie częściowego uśpienia. Wszystko to zrealizowane w procesie litograficznym klasy 5 nm w fabrykach Samsunga i szykowane do masowej produkcji w drugiej połowie roku 2021.

Google jest ponoć zmęczony Qualcommem

Ten, jak wiadomo, dostarcza obecnie chipy Snapdragon do smartfonów Pixel. Problem w tym, że oferuje gotowe rozwiązania, których nie chce zbytnio personalizować. To z kolei zmusza do inwestowania w układy dodatkowe, takie jak koprocesor przetwarzania obrazu Pixel Visual Core czy chip bezpieczeństwa Titan M.

Własny procesor, zintegrowany makroarchitekturalnie z dodatkowymi podsystemami, upraszcza konstrukcję, a co za tym idzie zmniejsza koszty. W tej chwili nie wiadomo jednak, ile w tej koncepcji wizji autorskiej, a ile zmodyfikowanego Exynosa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)