Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy żyjemy w świecie symulacji?

Świat wirtualny czy świat rzeczywisty? Czy nasz świat, który nas otacza, jest rzeczywiście taki, jaki się nam przedstawia? A może żyjemy w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, sterowanej przy pomocy wielkiego superkomputera, przez cywilizację bardziej zaawansowaną od naszej? Czy żyjemy w Matrixie?

Trailer filmu "Trzynaste piętro" świetnie wpisuje się w klimat tego wpisu:

Wszechświat symulowany

Czym tak naprawdę może być wszechświat symulowany? Może być tak, że nasz świat został stworzony przez inteligentnych hackerów żyjących w jakimś innym wieloświecie pragnących poznać przy pomocy zaawansowanych programów komputerowych (być może używając już bardzo szybkich komputerów kwantowych przeznaczających niewielką część mocy obliczeniowej) jak powstał wszechświat, jak wyglądała ewolucja życia na naszej planecie, od pojawienia się prymitywnych stworzeń jednokomórkowych do zaawansowanych technologicznie naszych czasów. Może się na przykład okazać, że nasz wszechświat jest jedynie symulacją ucznia gimnazjum z niezwykle inteligentnej cywilizacji realizującego jakiś projekt na zaliczenie.
Może się okazać nawet, że całe nasze symulowane życie, łącznie z atomami, które tworzą neurony w naszych mózgach oraz naszą świadomością i odczuwaniem stanów psychicznych jest aplikacją komputerową, a która to aplikacja wiernie symuluje pracę naszego mózgu i komórek nerwowych i synaps.

Stworzyć symulowany świat

Dzisiejsza technologia nie pozwala na taki projekt. W bliżej nieokreślonej przeszłości, kiedy komputery kwantowe o niemożliwej do wyobrażenia dzisiaj mocy obliczeniowej będą na porządku dziennym, zastępując dzisiejsze superkomputery, być może nasza cywilizacja zainicjuje projekt zasymulowania ewolucji Wszechświata. Obliczenia kwantowe mogą zwiększyć moc obliczeniową w sposób spektakularny. Badacze obliczyli, że kwantowy komputer o rozmiarach dzisiejszego laptopa będzie mógł przeprowadzić symulację życia naszego gatunku od początku istnienia do dnia dzisiejszego potrzebując na to mniej niż sekundy.
Oczywiście symulator nie powinien ograniczyć się do człowieka, należy wziąć pod uwagę nie tylko wszystkie warunki, które występują na Ziemi ale i poza nią: symulację relacji międzyludzkich, warunków pogodowych, zmian klimatu. Tak stworzony przez naszą cywilizację sztuczny Wszechświat będzie zamieszkały przez ludzi posiadających własną świadomość, własną kulturę, własną historię, a doznania zmysłowe i cechy fizyczne osiągną przekonujący poziom realizmu. Żeby stworzyć symulację tak realistyczną dla mieszkańców świata symulowanego, żeby uwierzyli, że ich świat jest światem rzeczywistym, potrzebny jest do tego komputer o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Hipoteza Bostroma

Nick Bostrom jest zwolennikiem współczesnej wersji hipotezy symulacji. Gdy w pewnym momencie rozwoju naszej cywilizacji będzie możliwe tworzenie wirtualnych wszechświatów w których będą żyli mieszkańcy świadomi, że ich świat jest światem rzeczywistym, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie można stwierdzić, że i my żyjemy w jakiejś symulacji. Zwolennicy teorii symulacji nie chcą udowodnić, że żyjemy w symulowanym świecie. Chcą potwierdzić tylko jeden z trzech scenariuszy:
  • Cywilizacje na poziomie rozwoju zbliżonym do naszej ulegają unicestwieniu przed osiągnięciem dojrzałości technologicznej
  • Rozwinięte cywilizacje w pewnym momencie tracą ochotę na tworzenie wielkiej liczby symulowanych światów
  • Żyjemy w jednym z takich symulowanych światów
Jeśli trzeci scenariusz okaże się prawdziwym, będzie to dowód na to, że ludzi żyjących w symulacji jest znacznie więcej niż żyjących poza nią, ponieważ historycy z przyszłości zafascynowani życiem jakie toczyło się na przestrzeni lat, mogą stworzyć ogromną liczbę symulacji przeznaczając na to niewielką część swojej mocy obliczeniowej.

Blue Brain Project

Powstały już pierwsze próby stworzenia takich symulacji. Firma IBM wraz z Politechniką Federalną w Lozannie realizuje projekt mający na celu zakodowanie wiedzy na temat mózgu oraz struktury neuronów i ich połączeń na poziomie komórkowym, genetycznym i molekularnym na superkomputerze IBM "Blue Gene" posiadający dziesięć tysięcy jednostek centralnych.
Uczeni wykorzystują wiele tysięcy rezultatów eksperymentów przeprowadzonych na części mózgu szczura o wielkości łebka od szpilki w celu stworzenia trójwymiarowej symulacji komputerowej około dziesięciu tysięcy neuronów komunikujących się za pomocą około dziesięciu milionów połączeń (dla porównania: u człowieka jest sto miliardów neuronów).
Kierownik projektu Henry Markram przewiduje, że przed rokiem 2020, dzięki zwiększeniu szybkości przetwarzania informacji, dojdzie do stworzenia pełnej symulacji ludzkiego mózgu, a co za tym idzie, będziemy świadkami stworzenia pierwszego w historii sztucznego mózgu. Co ciekawe, swój duży udział w projekcie mają również polscy naukowcy.

Czy żyjemy w symulacji?

  • Jeśli gdzieś we Wszechświecie istnieją inteligentne cywilizacje...
  • Jeśli te cywilizacje nie znajdują się na skraju upadku...
  • Jeśli owe cywilizacje stale ulepszają swoje technologie...
  • Jeśli nie ma odgórnego zakazu przeprowadzania w owych cywilizacjach takich symulacji obejmujących również symulowanie stanów świadomości...

...to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że żyjemy w symulowanym Wszechświecie :)

Wpis proszę traktować z przymrużeniem oka ;)

pozdrawiam
przemor25 

inne

Komentarze

0 nowych
BlackJimMetal   3 #1 14.04.2013 15:19

Strach się bać. Bardzo ciekawy artykuł;)

dzikiwiepsz   13 #2 14.04.2013 15:25

Nie no teraz to już totalna przesada, te teorie z tym że niby cały świat jest jakąś symulacją to są chyba czysta fantastyką naukową widać nie którzy za dużo naoglądali się matrixa, po za tym po co by tworzyć taki świat nieskończony jakoś zbyt realistyczny a jakiej mocy by to wymagało.

Rychu_z_Pragi   4 #3 14.04.2013 15:27

Ty to tak sam z siebie? Czy może masz nieodparte wrażenie, że... Kurde, bo mnie też coś rozpiera...

luqass   13 #4 14.04.2013 15:34

nasz świat, bardziej realny już być nie może.

kumpel33333   2 #5 14.04.2013 15:40

Jeśli założyć że jesteśmy symulowani to w ogóle jaki jest dowód że robi to komputer kwantowy. Równie dobrze symulacja tworzona jest przez pisanie bzdur na forum i my zostaliśmy stworzeni tylko przez to że jakiś dziwak napisał jakąś bzdurę na forum :P albo może nie ma w rzeczywistości takiego czegoś jak forum a jesteśmy po prostu kogoś wyobraźnią a może nie ma takiego czegoś w rzeczywistości jak wyobraźnia a jesteśmy symulowani przez chodzenie a może nie ma w rzeczy... innymi słowy jeśli przyjąć taką teorie to nie wiemy co jest w rzeczywistości :P

Ave5   8 #6 14.04.2013 15:50

'Może się na przykład okazać, że nasz wszechświat jest jedynie symulacją ucznia gimnazjum z niezwykle inteligentnej cywilizacji realizującego jakiś projekt na zaliczenie.'

Mina wszystkich religijnych ludzi na świecie że wszyscy bogowie to jeden gimnazjalista - bezcenne :D

Gdyby był system ocen wpisów, dałbym 11/10 tylko za pierwszy obrazek.

4lpha   10 #7 14.04.2013 16:17

"Zwolennicy teorii symulacji nie chcą udowodnić, że żyjemy w symulowanym świecie. Chcą potwierdzić tylko jeden z trzech scenariuszy:
>Żyjemy w jednym z takich symulowanych światów"

O.o? Wpis bardzo dobry.

pawelllek   6 #8 14.04.2013 16:18

A może to jest jakaś część prawdy?. Może po prostu gdzieś naprawdę istniejemy, nasze dusze - jedynie jak w Matriksie jesteśmy podłączeni do wspólnego wirtualnego świata - po to aby nas sprawdzić - jak się zachowujemy wśród ludzi, czy jesteśmy źli czy dobrzy - a potem czeka nas albo życie w raju albo w piekle ?

Autor edytował komentarz.
Fanboj O   9 #9 14.04.2013 16:24

Od teorii symulacji o wiele bardziej intrygująca jest teoria nadistot:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Wiśniewski-Snerg
http://snerg.lh2.pl/teorie/teoria_nadistot.html

wojtex   11 #10 14.04.2013 18:23

Super wpis. Skłaniający do refleksji HA HA :-)

Over   9 #11 14.04.2013 18:48

Fajny wpis jak bym tak brał to wszystko na serio to bym trafił do psychiatryka chyba ;)
Ale nie ma źle ;-)

  #12 14.04.2013 19:30

Tak naprawdę żyjemy w świecie opanowanym przez żydo-mason-komu-wege-femi-nazi-WG-sitwę!!!

budda86   9 #13 14.04.2013 19:58

Z pewnością warty uwagi jest Blue Brain Project, o którym niestety mało się mówi. Ponieważ nasz mózg jest źródłem naszej świadomości i samoświadomości, jest szansa, że zjawiska te pojawią się w maszynie. Na dobrą sprawę, ludzki mózg nie jest niczym więcej jak zbiorem bardzo wielu połączonych ze sobą neuronów. Dokładne odtworzenie jego struktury w maszynie niesie ze sobą fascynującą możliwość stworzenia pierwszego komputera obdarzonego prawdziwą inteligencją oraz świadomością. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze za mojego życia.

soanvig   10 #14 14.04.2013 21:06

@RaveStar
Uruchom wyobraźnię, może w świecie osoby symulującej są inne prawa fizyki, niż w świecie symulowanym? Rozpisałeś się, a nie pomyślałeś o najprostszym.

budda86   9 #15 14.04.2013 21:42

@RaveStar
"Im więcej obliczeń tym upływ czasu wolniejszy"

Gdyby czas nagle przyspieszył dwukrotnie lub zwolnił dwukrotnie, niczego byśmy nie zauważyli. Gdyby wszystko dwukrotnie się skurczyło lub powiększyło, również niczego byśmy nie zauważyli. Dlaczego? Ponieważ zmianie uległoby *wszystko*, nie mielibyśmy żadnego niezależnego punktu odniesienia, z którym moglibyśmy porównać rzeczywistość, aby stwierdzić zmianę.

"Nie ma nieskończonych energii, stąd nie będzie można tworzyć obliczeń o dowolnej szybkości"

Dlaczego dowolnej? Wszechświat składa się ze skończonej liczby atomów, stąd do jego symulacji wystarczy skończona moc obliczeniowa.

djDziadek   17 #16 14.04.2013 22:07

Oj drogi @Przemor25 - pojechałeś po krawędzi :P
A co do Blue Brain Project - czyżby SkyNet miał naprawdę powstać ? :P

foreste   16 #17 15.04.2013 00:23

@up skynet powsataje tworzony jest przez google tzn komputer który z internetu zeskanował pysk kota ;).

  #18 15.04.2013 08:34

Pamiętam, że kiedyś-tam mają być zrobione testy na to, czy nasz wszechświat jest symulacją. Gdyby wyszedł pozytywny to najbardziej ciekawi mnie jak zareagują wyznawcy rożnych religii i czy przypadkiem "admin" by znów nie przyszedł na świat ;).

Autor edytował komentarz.
  #19 15.04.2013 09:18

Fajny wpis. Jak ktoś ma polecić literaturę o podobnej tematyce to proszę.

budda86   9 #20 15.04.2013 11:24

@RaveStar

I co z tego? Jaki problem zaimplementować różne tempo upływu czasu dla różnych symulowanych obiektów? W końcu jeśli wszystko jest symulacją, czas również jest jej częścią (jest symulowany).

@X.A.N.

Takie testy są z zasady niemożliwe wewnątrz symulacji, ponieważ nie masz żadnego zewnętrznego punktu odniesienia. Jedyne, co znasz, i co możesz jakkolwiek zbadać, to symulacja. Dlatego każde odkrycie, jakiego możesz dokonać, może być jej częścią. A nawet gdyby taki test był możliwy, to autorzy (nadzorcy) symulacji mogliby z łatwością wykryć, że został przeprowadzony, i przywrócić wszystko do stanu sprzed testu, jednocześnie usuwając możliwość jego przeprowadzenia.

A co powiecie na pomysł, że autorzy symulacji naszego świata sami są symulowani przez jeszcze potężniejsze byty?

  #21 15.04.2013 16:09

@up
No, cóż taka informacja tylko mi się obiła o oczy i nie próbuję tutaj dołączyć się do rozważań, czy to możliwe, czy prawdopodobne, czy coś-tam. W końcu jestem jeszcze dzieckiem.

budda86   9 #22 16.04.2013 08:07

@RaveStar

Dlaczego? Cały czas zakładasz, że urządzenie przeprowadzające symulację przypomina używane przez nas komputery z procesorem, pamięcią RAM itd. Tymczasem może być to coś zupełnie innego rodzaju, może nawet działające w oparciu o prawa fizyki, które nie obowiązują w naszej symulowanej rzeczywistości.

Zresztą, skwantowana (nieciągła) czasoprzestrzeń jest zupełnie serio rozważana przez fizyków. Oczywiście, jeśli ten model okaże się prawdziwy, nie będzie to dowód na istnienie symulacji; być może taka jest natura naszego Wszechświata.

Pan Łukasz   7 #23 16.04.2013 22:34

@ przemor25

Symulacja ludzkiego mózgu to łamanie Praw Człowieka. Podpada to pod łamanie zakazu tworzenia ludzi w sposób inny, niż naturalny sposób rozmnażania.
Szkoda że nie zwróciłeś na to uwagi. Jeśli uważasz, że uczestnictwo w czymś takim jakichkolwiek naukowców, np. polskich, jest dla nich powodem do dumy, to znaczy, że zgubiłeś gdzieś po drodze kregosłup moralny (tak odczytuję twoje intencje, sądząc po tym, że nie zawarłeś we wpisie dyskusji tematu pod kątem zgodności z Prawami Człowieka oraz po tym, że wspomniałeś o uczestnictwie w tym potencjalnym zagrożeniu dla ludzi polskich naukowców, między wierszami czytam z tego, że jest to wyrazem twojej dumy z nich).

Nie zamierzam traktować tego wpisu z przymrużeniem oka. Zawczasu trzeba walczyć z zagrożeniami dla Praw Człowieka, bez względu na to, czy wyglądają na pierwszy rzut oka niewinnie czy nie. Zagrożenia takie trzeba zniszczyć u ich zarania.

Autor edytował komentarz.
Savpether   6 #24 17.04.2013 00:18

"od pojawienia się prymitywnych stworzeń jednokomórkowych do zaawansowanych technologicznie naszych czasów"

Powiedział człowiek, którego geny od szympansa różnią się w 10%... Widziałeś kiedyś człowieka, mówiącego do szympansa "hej koleś, chodź, opowiem Ci o architekturze komputerów"?

"Nie no teraz to już totalna przesada, te teorie z tym że niby cały świat jest jakąś symulacją to są chyba czysta fantastyką naukową widać nie którzy za dużo naoglądali się matrixa, po za tym po co by tworzyć taki świat nieskończony jakoś zbyt realistyczny a jakiej mocy by to wymagało."

Dowody? Udowodnij mi, że jest inaczej, ja nie mogę Ci udowodnić, że tak jest, więc nie mów nigdy - nigdy :) Lepsza taka wizja świata, niż świata stworzonego w 6 dni :D

"Fajny wpis jak bym tak brał to wszystko na serio to bym trafił do psychiatryka chyba ;) "

Właśnie tam się umieszcza ludzi, których myślenie odbiega od normy ustalonej przez... brawo - nas samych :)

"walczyć z zagrożeniami dla Praw Człowieka"

Zagrożenie według Ciebie, może być rzeczą bezpieczną według kogoś innego, a Ty chcesz to niszczyć, dowody Panie, dowody, bo póki co zagrażasz prawą człowieka, jesteś wierzący? Bo brzmisz jak Twoi przodkowie wyżynający ludność Jerozolimy.

Wpis ciekawy, ale widać duże ludzkie naleciałości - "gimnazjum", podejrzewam, że rozwinięte cywilizacje nie mają szkół, gdyż zabijają one kreatywność jednostki.

Autor edytował komentarz.
budda86   9 #25 17.04.2013 10:25

@Pan Łukasz

Na szczęście nie możesz narzucić swoich poglądów wszystkim, którzy się z nimi nie zgadzają.

patryk9200   8 #26 19.04.2013 18:59

Jeśli to jest symulacja, to ja poproszę o włączenie AdBlock'a, WarBlock'a i darmowe Bitcoiny ;-D

  #27 23.06.2013 02:28

Wszechswiat niesutannie sie komplikuje, jego entropia rosnie we wszystkich obserwowanych procesach. Jakkolwiek probowalibysmy to zrozumiec, jestesmy jedynie jednym z jego wytworow i nasze mozliwosci poznawcze sa bardzo ograniczone. Swoja droga wasze komentarze sa ciekawsze od samego wpisu. Pozdrawiam.

  #28 12.12.2013 22:05

ok. Poproszę o konkret w takim razie : link do Tips and Tricks, bo mi tu coś nie idzie w tej symulacji...

  #29 15.06.2014 11:01

Pytanie brzmi, nie KTO symuluje wszechświat, tylko KOMU go symuluje. Ostatecznie, żeby MI zasymulować świat wystarczy skończona liczba bodźców oraz odpowiednie ustawienie pamięci.

macsurf   1 #30 23.09.2014 12:48

Prawa człowieka a kogo to w ogóle obchodzi ? Na miano człowieka trzeba sobie jeszcze zasłużyć a ci co tworzyli te prawa to jacyś najarani lewacy oderwani od rzeczywistości czy tam symulacji :) Człowiek to tylko mało doskonała maszyna biologiczna wszystko co ją usprawni należy wspierać tak długo aż będziemy nieskończenie inteligentni i nieśmiertelni czyli staniemy się w pewnym sensie bogami i twórcami kolejnych wszechświatów. Może taki jest sens istnienia ludzkości tworzyć kolejne wszechświaty. A religia i te etyczno-moralne dyrdymały to ograniczniki ludzkości, no ale to już problem ludzi ograniczonych a to nie oni zmieniają ten świat.

przemor25   14 #31 23.09.2014 20:40

@macsurf: Człowiekiem stajesz się w momencie narodzin - i masz do tego pełne i niezbywalne prawo. "Prawa człowieka, w postaci oficjalnych dokumentów, których już trochę powstało od czasów średniowiecza, zawsze pojawiały się w kontekście konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych i kulturalnych niejako "dla przypomnienia" jakie sfery w życiu ludzkości są nienaruszalne. Bo nieraz o tym zapominano, szczególnie wszelkiej maści dyktatury.

  #32 18.05.2015 20:37

Matekatyka jest potezna :D Sam Bog jej uzyl do swtorzenia naszego wszechswiata :D

Za pomoca wzorow idzie opisac ,,wszystko, doslownie wszystko"

wszystko co widzimy to tylko informacja...
Ale tak spekulujac niczego sie nie dowiemy ;/ Jak komus w laptopie zabraknie pradu i sie wylaczy albo wpadnie do wody XD

  #33 01.09.2015 19:37

To wy jesteście symulowani, a nie wszechświat.
Koniec wszechświata, to koniec waszego pola widzenia.

  #34 07.07.2016 17:40

@dzikiwiepsz: szczerze jest to dla mnie równie realne, co wiara w Boga, który nie miał nigdy początku ani końca i stworzył wszechświat, nie wspomnę już o tym, że na tyle planet akurat tę jedną wybrał sobie na stworzenie życia i równie realne, co teoria ewolucji, wielkiego bum i powstania inteligencji tak naprawdę z niczego... generalnie każda teoria jest niewiarygodna, dziwna i niepojęta tak naprawdę na nasz ludzki umysł, a jednak coś musi być prawdą, choć obawiam się, że nigdy się nie dowiemy co