Publikujemy oświadczenie Huawei dot. zawieszenia współpracy z SD Association i Wi-Fi Alliance

Publikujemy oświadczenie Huawei dot. zawieszenia współpracy z SD Association i Wi‑Fi Alliance

Fot. Dobreprogramy (Krzysztof Fiedor)
Fot. Dobreprogramy (Krzysztof Fiedor)
Piotr Urbaniak
29.05.2019 07:00, aktualizacja: 29.05.2019 11:57

"Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność" – komentuje Huawei ostatnie decyzje organizacji standaryzujących, które zdecydowały się zerwać współpracę z chińskim producentem, motywowane rozporządzeniem Departamentu Handlu USA. "Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji" – czytamy.

Włodarze firmy z Shenzhen są przekonani, że standaryzacja sprzyja użytkownikom. Punktują jednocześnie hipokryzję regulatorów, którzy – ich zdaniem – zamiast strzec jednolitości rozwiązań, właśnie powodują "rozdrobnienie standardów i zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich".

Nie ma co ukrywać, Huawei jest zbyt wielkim przedsiębiorstwem, aby z dnia na dzień zakończyć działalność, przez odcięcie od amerykańskich technologii. Opracuje własne i będzie je intensywnie promować, czego przykład stanowi zapowiedziany system operacyjny HongMeng. I co by nie mówić, zarówno dla użytkowników, jak i firm trzecich nie jest to zbyt wygodne. Tak, jak niewygodna jest fragmentacja rynku gier i dziesiątki platform DRM i sklepików.

Producent zauważa, że w organizacjach standaryzujących pełni kluczowe role. "Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw" – pisze wprost w swoim oświadczeniu.

Z pełną treścią dostarczonego mediom pisma możecie zapoznać się poniżej. Tłumaczenie jest autoryzowane, wykonane bezpośrednio przez przedstawicieli Huawei Polska.

Oświadczenie Huawei

W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży. Wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebraliśmy z całego obszaru nauki i technologii. Otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi, nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wiele wyższej jakości. Właśnie takie podejście pozwoliło tak silnie rozwijać się nam jako społeczeństwu informacyjnemu. W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT. Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich. Wierzymy, że te działania nie reprezentują woli całej branży. Pomimo komplikacji, jesteśmy przekonani, że branża ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem. ~Huawei Technologies Co. Ltd.

Przydatne odnośniki

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)