PUE ZUS wkrótce bez Flash Playera. Trwają prace nad nowymi wersjami wniosków (aktualizacja)

PUE ZUS wkrótce bez Flash Playera. Trwają prace nad nowymi wersjami wniosków (aktualizacja)

ZUS wycofuje się z Flasha na platformie PUE, fot. Getty Images
ZUS wycofuje się z Flasha na platformie PUE, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
18.11.2020 10:10, aktualizacja: 18.11.2020 12:48

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (znana większości jako PUE ZUS) już niedługo nie będzie wymagać Adobe Flash Playera do obsługi wniosków. To przełomowa, ale jednocześnie wyczekiwana i w zasadzie spodziewana zmiana, bo podyktowana kończącym się wsparciem tej technologii w grudniu 2020 roku.

ZUS potwierdził na Twitterze w ubiegłym tygodniu, iż planuje jeszcze w tym roku zmienić wszystkie wnioski w PUE na takie, które nie wymagają do działania Flasha. Część z nich nie potrzebuje go już teraz, bo wszystkie dodawane w ostatnim czasie do PUE ZUS były już tworzone z myślą o innych technologiach.

Rezygnacja z Flasha w PUE ZUS to ważna informacja dla płatników i ubezpieczonych, którzy obawiali się o funkcjonalność serwisu po wyłączeniu Flash Playera w przeglądarkach. Szkoda jednak, że trzeba było czekać tak długo, nim ZUS podjął działania z tym związane – Flash jest od lat "wycofywany z internetu", a w ostatnim czasie korzystanie z niego jest w przeglądarkach celowo utrudnione – dla bezpieczeństwa.

W tym momencie oficjalne komentarze na Twitterze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydają się być jedynym źródłem informacji dotyczących pozbywania się Flash Playera z PUE. My zwróciliśmy się z prośbą o dodatkowy komentarz do Rzecznika Prasowego ZUS-u, jednak nie otrzymaliśmy go do chwili publikacji niniejszego tekstu. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, publikacja zostanie zaktualizowana.

Aktualizacja, godz. 12:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Do końca roku wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne na PUE ZUS w formacie HTML – poinformował nas Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS. Aktualnie realizowana zmiana dotyczy 22 dokumentów ubezpieczeniowych i 46 wniosków (łącznie 68 formularzy). Prace są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. W chwili obecnej trwają testy zmienianego oprogramowania. Wdrożenie jest zaplanowane na 30 grudnia. Po zmianach, Flash nie będzie już potrzebny do korzystania z funkcji portalu PUE ZUS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)