PUE ZUS wkrótce bez Flash Playera. Trwają prace nad nowymi wersjami wniosków (aktualizacja)

PUE ZUS wkrótce bez Flash Playera. Trwają prace nad nowymi wersjami wniosków (aktualizacja)18.11.2020 10:10
ZUS wycofuje się z Flasha na platformie PUE, fot. Getty Images
ZUS wycofuje się z Flasha na platformie PUE, fot. Getty Images

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (znana większości jako PUE ZUS) już niedługo nie będzie wymagać Adobe Flash Playera do obsługi wniosków. To przełomowa, ale jednocześnie wyczekiwana i w zasadzie spodziewana zmiana, bo podyktowana kończącym się wsparciem tej technologii w grudniu 2020 roku.

ZUS potwierdził na Twitterze w ubiegłym tygodniu, iż planuje jeszcze w tym roku zmienić wszystkie wnioski w PUE na takie, które nie wymagają do działania Flasha. Część z nich nie potrzebuje go już teraz, bo wszystkie dodawane w ostatnim czasie do PUE ZUS były już tworzone z myślą o innych technologiach.

Rezygnacja z Flasha w PUE ZUS to ważna informacja dla płatników i ubezpieczonych, którzy obawiali się o funkcjonalność serwisu po wyłączeniu Flash Playera w przeglądarkach. Szkoda jednak, że trzeba było czekać tak długo, nim ZUS podjął działania z tym związane – Flash jest od lat "wycofywany z internetu", a w ostatnim czasie korzystanie z niego jest w przeglądarkach celowo utrudnione – dla bezpieczeństwa.

W tym momencie oficjalne komentarze na Twitterze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydają się być jedynym źródłem informacji dotyczących pozbywania się Flash Playera z PUE. My zwróciliśmy się z prośbą o dodatkowy komentarz do Rzecznika Prasowego ZUS-u, jednak nie otrzymaliśmy go do chwili publikacji niniejszego tekstu. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, publikacja zostanie zaktualizowana.

Aktualizacja, godz. 12:45

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Do końca roku wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne na PUE ZUS w formacie HTML – poinformował nas Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS. Aktualnie realizowana zmiana dotyczy 22 dokumentów ubezpieczeniowych i 46 wniosków (łącznie 68 formularzy). Prace są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. W chwili obecnej trwają testy zmienianego oprogramowania. Wdrożenie jest zaplanowane na 30 grudnia. Po zmianach, Flash nie będzie już potrzebny do korzystania z funkcji portalu PUE ZUS.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)